Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
?2 AYDA BÜYÜK İŞLER BAŞARDIK? 13.09.2017

Balıkesirspor Kulübü Başkanı Remzi Boncuk görev sürelerinde 2 ayı doldurduklarını ve bu 2 ayda büyük işler başardıklarını, 24 dosya kapattıklarını söyledi.


Balıkesirspor Başkanı Remzi Boncuk, Yönetim Kurulu üyeleri birlikte dün sabah bir basın toplantısı düzenledi. Başkan Boncuk şu anda takımda olumlu bir hava olduğunu, şehrin de başarıya yürekten inanması gerektiğini belirtti.

Boncuk konuşmasında şunları belirtti:

“UÇK’DA BİR ÇOK DOSYA VARDI”

Yeni yönetim olarak 2 aylık bir süreci tamamlamış olduk. Tabi çok yoğun bir süreç geçti. Genel kurulun geç yapılması bizi zorladı. Normalde genel kurul mayıs ayı içinde yapılıp transfer sürecine geçilmesi lazımdı. Ama biz 10 Temmuz’da göreve geldik.  Bundan sonra da başka zorluklar başladı. Devre arasından bu yana transfer yasağımız vardı. Bununla ilgili çalışmalar yapıldı. UÇK’da bir çok dosya vardı. FİFA’da transfer yasağımız vardı. Girişimlerimizin sonrasında 28 Temmuz’da transfer yasağını kaldırdık. 28 Temmuz’daki yasağın kalkmasından sonra bizim hızla çalışmalara başlamamız gerekiyordu. Takımımızın transfere ihtiyacı vardı. Bu süreçte de UÇK’da transfere engel bir borç listesi vardı. Bunların halledilmesi gerekiyordu. Bunun içinde kaynak yaratılması gerekiyordu. Bu miktarda 12 milyon TL civarındaydı. Biz önce ulusal kulüp lisansını çıkartmak için bir önceki yıldan sarkan borçları ödememiz gerekiyordu. Ulusal kulüp lisansını alabilmek için Jabbie ve Abdurrahman Dereli’ye olan borcu ödedik ve ulusal kulüp lisansını bu şekilde aldık.  Eğer bunu alamasaydık lige eksi puanla başlayabilirdik. Daha sonra da bilindiği üzere sezon başladı. Hep birlikte kulüpte her manada neler yapılabilir bunun üzerinde çalıştık.

“740 BİN TL BANKA KREDİSİ KULLANDIK”

UÇK dosyaları üzerinde çalışmalara başladık. Bazı oyuncularla belki 20 sefer görüşüldü. Bir yandan da bu gerçekleşirse transfer edilebilecek oyuncuların elemelerinin yapılması gerekiyordu. Bugün 5 oyuncu transfer ettik ama belki 100 oyuncuyu gözden geçirdik. Bir ekipte kaynak yaratmaya çalıştı. Hem UÇK için hem de yeni oyuncular için. Çok uğraştık gerçekten ve transferin bitmesine 3 gün kala UÇK’daki dosyaları kapatarak transfer tahtasını açtık. Bugüne kadar UÇK’da kapatılan 24 tane dosya var. Bu dosyalar kapatılırken de sadece 740 bin TL banka kredisi kullandık. Yani bir borçla başka bir borcu kapatma şeklinde olmadı bu işlem. O yüzden de kulüp için çok iyi olduğunu düşünüyorum.

“GELECEĞE DÖNÜK BİRÇOK SIKINTIYI AŞTIK”

Geleceğe dönük birçok sıkıntıyı aştık. Bu süreçte yönetimin dışında çok geniş bir ekip çalıştı. Tam bir takım çalışması yaptık. Bu süreçte mevcut oyuncularımız da bize çok yardımcı oldular. Kısmı ödemelerini yaptık onlara da buradan teşekkür etmek istiyorum. Bu kaynağın yaratılmasında aslan payı Büyükşehir Belediye Başkanımızın. Ona da çok çok teşekkür ediyorum. Onun sonucunda bugünlere geldik.

“ŞUAN TAKIM İÇİNDE GÜZEL BİR HAVA VAR”

Takımımız lige aslında iyi başladı ama şanssız sonuçlar da aldık. İlk maçta hakem hatasıyla galibiyetten olduk. Erzurum maçında 40 yılda bir olacak şey başımızı geldi. Elimizde üç puanı kaybettik. Fakat bu bizim için erken bir uyarı oldu sonra üst üste 2 galibiyet alarak nefes aldık. Bu süreç bize gösterdi ki transfer şart. Çünkü takımın kapasitesi belli. Bunun sonucunda takviyelerimizi yaptık. Şunu belirtmek istiyorum. 2 maç üst üste kazanmak güzel bir şey. Şehirde moraller yerinde. Pozitif bir hava var. Herkes umutlu ama lig çok uzun bir maraton. Sırf sahadaki sonuca odaklanıp hareket etmek doğru değil. Sabırlı olmak gerekiyor.  Şehirde herkesin yürekten istemesi gerekiyor. Şuan takım içinde güzel bir hava var.

“YAKLAŞIK 7 OYUNCUYA BORCUMUZ VAR”

Biz göreve geldiğimiz zaman genel kurulda açıklanan bir borç rakamı vardı. 20 milyon 300 bin TL gibi. Daha önce basın açıklamasında bu rakamın muhasebe açısından % 100 doğru olduğunu belirttim. Ama burada dövize bağlı borçlarımızda sözleşme tarihindeki kurlar baz alınıyor. Ne zaman ödeme noktasına geliyorsunuz güncel kurdan ödüyorsunuz. Zaten yabancı oyuncuların hepsinin sözleşmesi döviz üzerinden. Ben o gün hesaplama yaptırdığımda bu borç 29 milyon TL civarındaydı. Bunu da bir kez daha açıklamış olayım. Bunu ödemeye gittiğimizde mahkeme masrafları avukat masrafları da ekleniyor. 15-16 milyon da yeni sezon bütçesi belirledik. 45-46 milyonluk bir tablo ortaya çıktı. Biz bu 2 aylık süreçte 45-46 milyonluk tablonun da yaklaşık 15 milyonunu ödedik. Bunun 12 milyon TL’si UÇK ve FİFA dosyaları, 500 bin TL eskiye dönük borçlar 2.5 milyon TL’de bizim güncel harcamalarımız.  Bunlar nedir futbolculara ödenen ücretler deplasman masrafları gibi. Geriye kalan da 17,5 milyon ödememiz gereken borçlar var. Yapılacak olan şey bunları nasıl ödeyeceğimiz. Yaklaşık 7 oyuncuya borcumuz var. Ama bunlarda büyük miktar olanlar.  Bunlarla ilgili de yapılandırma görüşmeleri yapacağız. Tabi bunlar yaratılacak kaynaklara göre olacak.

“BU TÜRK FUTBOLUNUN KANAYAN BİR YARASI”

Yalnız belirtmek istediğim bir şey var. Gerçekten insanın kanına dokunuyor. Bir futbolcu kulübe geldiğin 1-2-3 yıllık sözleşmelere imza atıyor. 3 yıllık sözleşme imzaladığında siz 1.yılın sonunda ayrılmak istediğinizde sorunlar çıkıyor. Siz futbolcuyla kötü ayrıldığınızda 2 sorun yaşıyorsunuz. Futbolcular bir kere kırgın ayrılıyor.  Bir de örnek vereyim bir futbolcunun o tarihte 49 bin euro alacağı var. Ama futbolcuya 350-400 bin Euro para ödüyoruz. 98 bin Euro alacağı olan oyuncuya 500 bin Euro ödeniyor. Bir futbolcu var o tarihte alacağı 250 bin Euro ve şuan kapatmadığımız dosyalardan biri. En kötüsü bu ve rakam 1 milyon 200 bin Euro. Buna avukatlık ve gecikme zamlarını da ekleyin rakam 5 milyon TL’yi geçiyor. Biz Balıkesirspor Baltok olarak isim hakkını 5 milyona sattık arkadaşlar bir oyuncuya ödeyeceğimiz para 5 milyon TL. Ben bunları şunun için örnek gösterdim. Eğer zamanında bu oyuncular ile iyi ayrılınsaydı böyle olmazdı. Bu Türk futbolunun kanayan bir yarası. Bu hatalar maalesef bizim kulübümüzde yapıldı. 2.5 milyona bitecek şeyler için 11.5 milyon TL ödemek zorundayız.

“BİZ GEÇMİŞİN BORCUNU ÖDÜYORUZ”

Yönetici arkadaşların bazı kararlar alırken çok dikkatli olması lazım. Biz geçmişin borcunu ödüyoruz. Kimse kimsenin geleceğini ipotek altına almamalı. Bu sadece bizim kulüpte değil bütün kulüplerde olan bir durum. Bütçeleme, harcama kararları, transferlerin doğru yapılması çok önemli. İşin bütçe kısmında kimsenin macera aramaması lazım. Bizim de bu sene yaptığımız transferlerde 2 nokta var. Bir teknik ekibin görüşleri diğer kısmı ismi ise işin mali kısmı. Bizim yaptığımız transferle ligde fiyat kalite endeksinde en iyi transferler. Bu transferlerin katkısının ne olacağını zaman gösterecek. Neticede bir futbolcuyu alırken geçmişteki başarısına bakıyorsunuz. Bir ürün değil bu. Mutlaka geçmişteki başarısı esas oluyor. Bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Transfer edilen 5 oyuncunun maliyeti 500-550 bin euro civarlarında.

“HİYERARŞİ KALMAMIŞTI”

2 ay önce yönetim değiştiğinde çarşıya çıksanız, taraftara sorsanız hedefin kümede kalmak olduğunu söylerlerdi. Şimdi sorsanız ne derler? Bizim hedefimiz rahat bir sezon geçirmek. Şampiyonluk sözü vermiyorum ama kapasite olarak play-off oynarız. Şartları iyi oluşturursak play-off oynarız diye düşünüyorum. Her takım Süper Lig’e yükselmek ister ama rüzgar nereden geldi ona bakacağız. 2 aylık süreçte çok şeyler yaptık görülmeyen edilmeyen. Futbolcunun yönetime güveni kalmamıştı, taraftarın, personelin kalmamıştı. Hiyerarşi kalmamıştı. Bir takım şeyler yapıldı ve bu da bize ciddi manada destekler verdi.

“TRANSFERLERİN GEÇ YAPILMAMASININ 2 NEDENİ VAR”

Transferlerin geç yapılmamasının 2 nedeni var. Birincisi biz kaynağı geç sağladık. Transferlerden yaklaşık 10 gün önce sağlayabildik kaynağı. Eğer siz dosyaların hepsini kapatamıyorsanız transferi açmanın bir anlamı yok. Transfer dosyalarının hepsini kapatamama durumunda biz kaynağı kullanmayacaktık. İkincisi şu. Pazarlık yaptığımız futbolculara transfer tahtası açılacak havası vermememiz gerekiyordu. Bunu verdiğiniz zaman adam fırsata çevirmeye kalktı bu durumu. Bazı futbolcular bunu fırsata çevirdi. Hak etmediği paraları alan futbolcular oldu. Ama bize hakikaten yardımcı olanlar da oldu. Onlara teşekkür ediyorum. Süreci uzattık ve pazarlıkta kuvvetli olalım diye düşündük. Gecemiz gündüzümüz bunlarla geçti. Bu kadar dosyanın birden kapatılması ciddi bir iş.

“AYİTE-BELECK KONUSUNDA KARARSIZ KALDIK”

En çok Ayite ve Beleck kısmında kararsızlığa düştük. Ayite 33 yaşında ve 2 yıllık net sözleşme istedi kendisi. Beleck ise geçen sezon 35 maç oynadı ve 23 yaşında. Geleceği de olan bir oyuncu ve maliyet olarak da daha düşük. Bunun için Beleck’i tercih ettik. Biz Beleck’ten zarar etmeyiz ama para kazanabiliriz.

“FUTBOLCUYLA İYİ AYRILMAK LAZIM”

Futbolcuyla iyi ayrılmak lazım. Bekemanga’nın 400 bin euro alacağı vardı. Biz bunu 100 bin euro’ya kapattık. Eğer biz Bekamenga’ya bu 100 bin euro’yu kapatmasaydık Bekamenga bizden 410 bin euro para alacaktı. Bu şekilde davranılması gerekiyor. 2 aylık süreçte spor kamuoyunda itibarımız arttı. Gelmek isteyen bir sürü futbolcu oldu.

“SCOUT KONTAKLARIMIZ VAR”

Scout kontaklarımız var. Seneye alabilmek için oyuncu izletmeye başladık. Bu talepleri alıyoruz. Ben Menemen’de hafta sonu iki oyuncu izlettim. Önümüzdeki hafta başka bir oyuncu izleteceğim. Bunlar alttan alttan yürüyen çalışmalar. Bunlar zamanla olacak.

“MÜMKÜNSE BALIKESİRSPOR’UN A.Ş. HALİNE GELMESİ LAZIM”

Balıkesirspor yıllardan beri belediye ile yürümesi gereken bir yapıda. Böyle yürümüş, başarılı olacağı zaman da böyle başarılı olmuş. Balıkesirspor’un belediye ile iyi ilişkiler içerisinde olması lazım. Uzun vadede hedef Balıkesirspor’un kendi ayakları üzerinde durması. Mümkünse Balıkesirspor’un A.Ş. haline gelmesi lazım. Profesyonel bir yönetim tarzına kavuşması lazım.

SARIGÜL: “MALİYETSİZ OYUNCULARA GİTMEMİZ GEREKİYORDU”

Toplantıda konuşan Profesyonel Futbol Şube Sorumlusu İrfan Sarıgül ise şunları söyledi: “Maliyetsiz oyunculara gitmemiz gerekiyordu. Beşiktaş’tan aldığımız Sedat Şahintürk için değişik kaynaklarla yaklaşık 2 aydır iletişim halindeyiz. Kendisi gelecekte Türk futboluna uzun yıllar hizmet edecek bir isim. Ligi bilen oyuncular olmasına önem verdik. Beleck, Cumali ve Otoo bunlardan üçü. Beşiktaş, Sedat’ı vermiyor ama biz devre arası bonservisini almak için bir kez daha görüşeceğiz. İsmail Aissati’yi inanılmaz bir rakama aldık. Kendisi 1 yıllık sözleşme istedi. Süper Lige gideceğini söyledi. 2 yıllık sözleşmeye zor ikna ettik. Çok karakterli bir futbolcu.

UÇK dosyalarıyla ilgili İlhan Eker’e teşekkür ediyorum. Kendisi yaklaşık 1milyon TL’ye yakın bir indirim yaptı. Şu an 900 bin TL civarında bir alacağı var ve hiçbir işlem yapmış değil. Kendisi 15 gün İstanbul’da kaldı ve Ermin Zec ile Ante Kulusic’in dosyalarında indirim yapılmasını sağladı. “ (SAFFET KOÇ)


 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.