Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
Kenelere karşı hayati öneriler

Baharın ve güzel havaların tadını çıkarmaya başladığımız bugünlerde kene tehlikesiyle karşı karşıya olduğumuzu unutmamalıyız. İşte bu konuda bilmeniz gerekenler ve dikkat etmeniz gereken noktalar..


Birden fazla hastalığa da  yol açabilirler

Keneler başka bir canlıya tutunarak kan emmek zorunda olan vektörlerdir. Dünyada bulunan 900 kadar kene türünün pek çoğunun ülkemizde de bulunduğu bilinmektedir. Keneler, yaygın olarak bilinen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) ve Lyme hastalığı yanı sıra pek çok virüs ve bakteri hastalıklarını da insana bulaştırabilirler. Akdeniz benekli ateşi, tularemi, brusella ve tifo kenelerle geçebilen hastalıklardan bazılarıdır.

Korunma yolları nelerdir?

Hastalığın aşısı ve tedavisi yoktur. Bu nedenle koruyucu önlemler almak önemlidir. Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar eldiven, eşarp, şapka kullanmalıdır. Kene riski olan bölgelerde vücudu tamamen örtecek giysiler giyilmeli, kenelerin vücuda girebilecekleri açıklıklar kapatılmalıdır. Pantolon paçalarının çorap içine sokulması, tişörtün pantolonun içine sokulması, çizme giyilmesi koruyucudur. Giysilere ve vücudun açık bölgelerine kene kovucu kremler sürülmelidir. Riskli bölgelerden sonra kene kontrolü yapılmalıdır.

Belirtileri nelerdir?

Yüksek ateş, kas ve baş ağrısı, kusma, ishal, cilt döküntüleri gibi birçok hastalıkta görülebilen belirtiler Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığında da görülür. Hastalık virüsü kan damarlarında kan pıhtılaşmasına neden olur. Bu nedenle ortaya çıkan morluk ve kanama en önemli belirtilerdir. Şuur kaybı, sarılık gibi bulgularla ortaya çıkabilir.

Vücuttan nasıl çıkartılır?

Kenenin en kısa sürede vücuttan uzaklaştırılması gerekir çünkü aksi takdirde hayati tehlike yaratır. Kene bir pens veya cımbız yardımı ile tıpkı bir çiviyi çıkarır gibi sağ-sola oynatılarak çıkarılmalı, kenenin çıkarıldığı bölge tentürdiyot ile dezenfekte edilmelidir.

Eğer bunlar başarılamıyorsa mutlaka en kısa sürede bir sağlık merkezine başvurulmalıdır.


 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.