Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
KULA: BİR NEBZE OLSUN RAHATLIK SAĞLANACAK 12.10.2018

Başkan Kula “Süre uzatma ile ilgili bu karar ile birlikte her bir yararlanıcı için kefalet tanımları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenecek. KOBİ’lerimiz için azami 25 milyon, KOBİ Tanımı dışında kalan işletmelerimiz için azami 200 milyon olmak üzere kredi kefareti sağlanacak. KOBİ ve KOBİ Dışında kalan işletmelerimizin kredi kullanırken bu avantajdan yararlanmaları finansman sıkıntılarını gidereceğini düşünüyorum” sözlerini paylaştı.

      Borsa Başkanı Faruk Kula Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanan Hazine Desteğine İlişkin Karar’da değişiklik yapılmasını içeren Cumhurbaşkanı kararının 10 Ekim 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ifade ederek “Yayımlanan karara göre işletmelerin kredilerinin asgari vadesi 6 ay, anapara ödemesiz dönemi en fazla 3 yıl olmak üzere 10 yıl olarak belirlendi” dedi.

     Balıkesir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Kula bu konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

      “İşletme Kredilerinin vadesi asgari 6 ay, anapara ödemesiz dönemi 1 yıl olmak üzere azami 5 yıl, Yatırım Kredilerinin vadesi asgari 6 ay, anapara ödemesiz en fazla 3 yıl olmak üzere azami 10 yıl olarak belirlenmişti. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile 10 Ekim tarihli Resmi Gazete’de yapılan değişiklik ile; kredi veren, kredinin açılış tarihinden başlamak üzere işletme kredilerinde 96 ay, yatırım kredilerinde ise 156 ayı aşmamak kaydıyla birden fazla yapılandırma yapılabilecek ve kredi vadeleri değiştirilebilecektir. Yapılandırma durumunda ise ödemesiz dönemleri en fazla 12 ay olarak uygulayabilecektir. Yapılan bu düzenleme ve değişiklik ile kredi kullananlar bir nebze olsun rahatlayacaktır.

     Bu karar ile birlikte her bir yararlanıcı için kefalet tanımları Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından belirlenecektir. KOBİ’lerimiz için azami 25 milyon, KOBİ Tanımı dışında kalan işletmelerimiz için azami 200 milyon olmak üzere kredi kefareti sağlanacaktır. KOBİ ve KOBİ Dışında kalan işletmelerimizin kredi kullanırken bu avantajdan yararlanmaları finansman sıkıntılarını gidereceğini düşünüyorum.

     Son zamanlarda döviz kurunun yükselerek değişkenlik göstermesi sonucunda belirsizlik yaşayan ve önünü göremeyen döviz cinsinden ve dövize endeksli kredi kullanan yararlanıcılar ise kullandıkları kredileri Türk Lirası cinsinden yapılandırma tarihindeki Merkez Bankası döviz alış kuru esas alarak yapılandırabilecektir.

Başta ilimizde iştigal eden işletmelerimiz yapılan bu düzenleme ve değişikliklerden yararlanarak, finansman açısından rahatlayacak ilimiz ve ülke ekonomisine fayda sağlayacaktır” dedi.

 

 


 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.