Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
Negatif yönlü etki artacak 11.10.2018

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği’nin yaptığı bir araştırmaya göre; Balıkesir il genelinde tüccarların iş yeri istatistiklerinde 2018 Ağustos ayında bir önceki yılın Ağustos ayına oranla dikkate değer bir gerileme gözlemlendiği uyarısı yapıldı.

 

BASİAD Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Ümit Baysal imzasıyla kamuoyuna yapılan açıklamada “Uzun yılların ardından Balıkesir kurulan ve kapanan ticari işyerleri istatistikleri açısından 2018 yılı Ağustos ayında negatif yönlü tersine bir hareket yaşanmıştır” tesbiti aktarılarak şu değerlendirmede bulunuldu:

 

“2017 Yılının Ağustos ayında Balıkesir’de 57 Şirket kurulurken 2018 yılını Ağustos ayında 41 Şirket kurulmuştur. 2017 Yılının Ağustos ayında Balıkesir’de 34 gerçek kişi işyeri kurulurken 2018 yılını Ağustos ayında 7 gerçek kişi kuruluşu gerçekleşmiştir. Gerçek kişi kuruluşu açısından 2018 Ağustos ayı Balıkesir açısından önemli bir milat niteliğine ulaşmıştır. 

 

2017 yılının Ağustos ayında 25 Balıkesirli gerçek kişi tüccar işini kapatırken; 2018 yılı Ağustos ayında 40 gerçek kişi tüccar işini kapatmıştır. Böylece 2018 yılının ağustos ayında bir önceki yılın Ağustos ayına oranla gerçek kişi tüccar sayısında reel olarak Balıkesir’de 42 gerçek kişi tüccar azalması gerçekleşmiştir.

 

2018 yılı birikimli istatistikleri takip edildiğinde tüccarların üzerinde; gerçek kişiler öncelikli olmak üzere negatif yönlü etkinin artacağı öngörülmektedir.

 

En çok rağbet edilen iş kolları:

İkamet amaçlı olan veya ikamet amaçlı olmayan binaların inşaatı, lokantalar ve seyyar yemek hizmeti faaliyetleri, belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda eczacılık ürünlerinin perakende ticareti, mühendislik faaliyetleri ve ilgili teknik danışmanlık, başka yerde sınıflandırılmamış kara taşımacılığı ile yapılan diğer yolcu taşımacılığı, otomobillerin ve hafif motorlu kara taşıtlarının ticareti, belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticaret, gayrimenkul acenteleri.

 

İstatistiklerden de anlaşılacağı üzere; “Önce Küçükleri Düşünelim” tespiti giderek daha da önem kazanmaktadır. Büyük işletmeleri rahatlatmaya yönelik ekonomik ve finansal tedbirler düşünülürken aslında istihdam yükünün ilimizde önemli bir bölümünü üstlenmiş durumdaki küçük ve orta boy işletmelerin ne kadar hassas durumda olduğu anlaşılmaktadır.”

 

 


 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.