Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
KARACİĞER NAKLİ YAPILACAK, DOKTOR AŞI BULAMIYOR! 14.09.2018

(Piyasada da pek çok ilacı bulmak zaten mümkün değil)

 

Dün Demokrat muhabirleri bir eczanede sağlık ile ilgili çalışma yaparken eczacı bayan ilaç alacak müşteri bayan ile bir rahatsızlığın seyrinin diyaloğundaydı. Hastası olan bayan dedi ki; “Oğluma karaciğer nakli yapılacak. Doktor iğne vuracak, ama iğne yok!..”

Bu önemli bir haberdi bizim için. Hemen dikkate alıp değerlendireceğimizi söyledik.

Bu arada; 15 Eylül 2018 sonrası yaşanacak ilaç sıkıntısının daha da boyut kazanacağı önemle ifade ediliyor. Balıkesir’deki eczacılar depolarda şu an pek çok çeşit ilacın bulunmadığını ve 15 Eylül'den itibaren depolar boşalacağını söylüyorlar. Döviz artışının etkisini göstereceğine vurgu yapan şehrimiz eczacıları, 1 Ekim tarihinde de yüklü bir zam geleceğinin altını çiziyorlar.

Bilindiği üzere çoğu kanser ve kronik rahatsızlıklarda kullanılan 1000'e yakın yakın ithal ilacın piyasada bulunamadığı bilinen bir gerçek.

Yani sizin anlayacağınız ekonomik krizin en sonunda halk sağlığına da etki etmeye başladığı acı bir gerçek. Görünen o ki burun kıvrılan muadil ilaçları bile bulamayacağız anlaşılacağı üzere.

Hekimlerin ve eczacıların beyanlarının yaygın basında yer almaya başlamasıyla birlikte artık Sağlık Bakanlığı'nın da "böyle bir ilaç krizi yok ve olmayacak" demekten vazgeçerek bir şeyler yapması gerektiğini ortaya koymuş artık bu hızla yaklaşan sıkıntı.

Bir uzman görüşüne göre; ecza ürünleri ithalat hacmi, toplam ithalat hacminin yüzde ikisinden fazla olan bir ülkenin ilaç sektörünün böylesi bir krizden etkilenmemesi düşünülemezdi zaten. 

Özellikle son bir aydır pek çok kronik hastalığın ilacı hususunda ilaç depo firmalarından da "elimizde yok" ya da "şu an çıkarmamız mümkün değil" gibi sözler duyduklarını aktaran Balıkesirli eczacılar“son açıklamalar sonrasında, işlerin çok acayip şekilde sarpa sarıyor olduğunu görmemek imkansız” değerlendirmesini yaptılar.

Buradan baktığınızda; Sağlık Bakanlığı’nı ve paralelinde İl Sağlık Müdürlüğü’nü ilaç konusunda daha hassas olmaya davet ediyoruz.

Sonuç itibariyle; hastaların iyileşmesi gerekiyor da. 


 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.