Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
BESİCİLERİ ŞİMDİDEN SAMAN TELAŞI SARDI 11.07.2018

Kış aylarında balyası 25-30 liralara kadar yükselen samanı şimdiden depolarına doldurmaya başlayan, besiciler hasat’ı alınan tarlalarda traktörlerle saman yükleme çalışmaları başladı.


Büyükbaş hayvan üreticilerinin en büyük sorunlarından birisi olan samanın tedariki için besiciler, hasatı tamamlanan buğday tarlalarında saman balyalarını satın alarak traktörlerine yükleyerek depolarına çekmeye başladı.

Yaz aylarından depolarını samanla doldurmazlarsa kış aylarında büyük güçlük çekeceklerini bildiren besiciler “Bugünlerde balyasını 12,5 liraya samanı alıyoruz. Kış aylarında samanın balyası 25-30 lira arasında satılıyor. Bir de bulmak bile zorlaşıyor. Bu nedenle yaz aylarından depolarımızı samanla doldurmak zorundayız. Ne kadar çok saman alırsak kârımızdır. Saman hayvanların en büyük temel besin hammaddesidir” diye konuştular.

Mart-Nisan aylarında samanın yetmediği zamanları tarladan yeşil buğdayları bile biçerek hayvanlara yedirdiklerini dile getiren besiciler “Hayvanlarımızın aç kalmaması için tarlaya giderek yeşil buğdayları biçip yediriyoruz. Çünkü saman arasakta Mart-Nisan ayların da bulmak imkânsızdır. Tarlaların arasındaki, çayırlardaki otlakları biçiyoruz. Besiciler olarak bankadan kredi çekip depolarımızı şimdiden balya balya samanları doldurmak zorundayız” dediler. (Recep Aslandur)


 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.