Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
FARKLI TARiFE OLMASIN! 11.07.2018

Borçlar yine ertelenecek ama bu yıl bir fark var…


Başvuruda bulunmayan çiftçiler borçlarını ertelettiremeyecek. Mutlaka Tarım İlçe Müdürlükleri’ne başvuruda bulunulması gerekiyor. Ayrıca izinsiz sulama yapana da büyük ceza var. DSİ’den mutlaka izin alınması şart.

---------------------------------

Kahvaltı sonrası yapılan toplantının açılış konuşmasında Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, mahallelerindeki vatandaşlara duyurmaları için muhtarları borç erteleme, arazi sulama, borç yapılandırma konularında uyardı.

Balıkesir Ziraat Odası, 7143 Sayılı Yeni Yapılandırma Kanunu hakkında mahalle muhtarlarını bilgilendirmek üzere Otel Basri’de toplantı düzenledi. Bilgilendirme toplantısına Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Lokman Gültekin, Sosyal Güvenlik Kurumu Balıkesir İl Müdür Yardımcısı Bayram Öztürk ve mahalle muhtarları katıldı.

Başkan Sözat, “Balıkesir’de son 4 yıldır aşırı yağmur, kuraklık, dolu felaketlerinden sonra borçların ertelenmesi noktasında Ziraat Odası’nın önderliğinde, Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin desteği ile borçlar ertelendi. Bu çiftçiye bir nefes aldırdı. Keşke ödeyebilecek güçte olsaydık da ertelenmeseydi. Bu yıl borçlar yine ertelenecek, fakat bir fark var. Geçmiş yıllarda Bakanlar Kurulu Kararnamesi eylül- ekim aylarında yayınlandığı için hasattan sonra zarar gören ürünleri tarlalarda tespit etme imkanımız yoktu. Bunu kaymakamlıkların başkanlığında toplanan komisyonlarda, en az yüzde 30 zarar görme şartı arandığından ilin genelinde böyle bir zarar olduğunda müracaat eden herkesi zarar görmüş kabul ederek, borçlar erteleniyordu. Bu yıl haziranda yayınlandığı için, doğal afetlerden zarar gören çiftçimiz mutlak surette tarım ilçe müdürlüklerine başvurmalıdır. Başvurmayan çiftçilerin borçlarının ertelenme imkanı yoktur. Uzun süreden beri hazine arazilerini ecri misil usulü kiralayan ve eken üreticilerimiz desteklemelerden faydalanamıyordu. Bu mağduriyetlerini gidermek adına yaptığımız girişimler sonucu istenileni elde ettik ve hazine arazilerini kiralayan çiftçilerimiz Milli Emlak Müdürlüklerine acilen başvurarak sözleşme yapacaklar sözleşme sonrası desteklemelerden faydalanabilecekler. Hatta bu sözleşmeleri 10 yıla kadar yapma imkanları var. 10 yıl sonra çıkan bir kararname ile de satın alma hakları var. Muhtar arkadaşlarımdan mahalle halkına çiftçilerimize bunları bildirmelerini istiyorum. Bir başka konu ise Bağ-kur borçlarının yeniden yapılandırılması ve emekliliği gelmiş olanların kredilendirilmesi. Parası olmadığı için işlem yaptıramayanlar kredi alarak emekli olabilecekler” dedi.

İZİNSİZ SULAMA YAPMAYIN

Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, sulama birliklerinin kapatıldığına dikkat çekip, izin almadan yapılan sulamalara büyük oranda ceza kesildiğini hatırlattı. Sözat, “Kanaletlerle sulama işlemleri Devlet Su İşleri’ne (DSİ) geçti . DSİ’den izin almadan sakın sulama yapmayın. Çok ağır cezaları var. Yarın zor duruma düşersiniz, bizi de sıkıntıya sokarsınız. Ormanda bakım, dikim kesim işleri yapılırken orman hangi mülki sınırlar içerisindeyse, o mahalledeki işçilere yaptırılıyordu, şimdi o bölgedeki Orman Kalkınma Kooperatiflerine öncülük veriliyor. Bakanlar kurulunun bir başka kararıyla da Çiftçi Malları Koruma Kurulu’na, istemeyen mahalleler bir dilekçe vererek girmeyecek. Ancak vuku bulan zararlardan koruma bütçesinden ödeme yapılmayacak” diye konuştu.

Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Lokman Gültekin Sami Sözat’tan sonra, çiftçilere kısa bilgiler verdi. Balıkesir’e 2 ay önce atandığını belirten Gültekin, “Çiftçilerimizin profili, sorunları, sıkıntıları hep ayni. Bir şeyler yapabilme adına, ihtiyaçları karşılama noktasında, sorunları tespit edebilme adına, Balıkesir’in 20 ilçe müdürlüğünü tek tek gezdim. İşe tanımaktan başladım. 15 sene öncesine kadar bizim tarım politikamız yoktu, fakat 2015 yılından itibaren 30 adet kanun, 30 tane yönetmelik, talimatlar ve genelgelerle artık tarımda bir çerçeve kanunumuz var. Biz bu politikalarla son 10 yılda üretimde; verimlilikte Avrupa birincisi, dünyada da dördüncü sıradayız. Bu rakam çok önemli bir rakam, tarımda nereye geldiğimizi gösteriyor. Balıkesir’de 207 milyon lira destekleme yapmışız. Bu destekleme kapsamında çiftçimizin yüzü gülüyor. Şimdi bir sistem değişikliği var bu sistem değişikliği bizim bakanlığımızı da kapsıyor. Bizim bakanlığımızın ismi değiştirildi, reorganizasyon sonucu orman bakanlığı ile birleştirildi” dedi.

SGK Balıkesir İl Müdür yardımcısı Bayram Öztürk, 7143 sayılı Yeni Yapılandırma Yasası’nın getirdiği fırsatlar ile ilgili bilgiler verdi. Öztürk, yapılandırma kapsamı, yapılandırmanın getirdikleri, taksit ve ödemeye ilişkin bilgiler, eski yapılandırmalarla ilgili düzenlemeler, borçlarını yapılandıranlara sağlanan avantajlar, uygulamayla ilgili bilgiler, yapılandırma kanununda yer alan önemli hususlar, başvuru yerleri, sigorta prim teşvikleri  konularını detayları ile anlattı.

 


 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.