Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
O SÖYLEM, İÇİ BOŞ BİR SLOGANDAN İBARETMİŞ! 17.05.2018
Büro Emekçileri Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Özgül Erdem Coşar, siyasi iktidarın övünerek ifade ettiği 'Her Yurttaş Genel Sağlık Sigortası Şemsiyesi Altında' ifadesinin boş bir slogandan ibaret olduğunu iddia etti


KESK'e bağlı Büro Emekçileri Sendikası Başkanı Özgül Erdem Coşar, SGK Haftası nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Sendika binasında yapılan basın açıklamasında konuşan Şube Başkanı Özgül Erdem Coşar, sosyal güvenliğin en temel tanımının toplumu hastalık, meslek hastalığı, işsizlik ve yaşlılık gibi sosyal ve ekonomik risklere karşı koruma altına alan sistemler bütünü olduğunu söyledi.
Özellikle 1 Kasım 2008 sonrasında çalışma hayatına girenler için sosyal güvenlikten bahsetmenin bile gerçekçi olmadığını ifade eden Coşar; “SGK'nın 2017 istatistiklerinde, toplam nüfusun yüze 86.8'inin sosyal güvenlik kapsamında olduğu, nüfusun yüzde 13.2'sinin ise kapsam dışı olduğu kaydedilmektedir. Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan, SGK'dan gelir ve aylık almayan 18 yaşını doldurmuş ve öğrenci olmayan ve aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olan 8 milyon yurttaş tespit edilmiştir” dedi.

“PİYASALAŞMA VAR”
Sağlık alanında piyasalaşmanın tüm hızıyla sürdüğüne dikkat çeken Coşar; “5510 satılı yasa ile 2008 yılı sonrasında çalışma hayatına girenler için emeklilik yaşı kademeli olarak 65'e yükseltilmiştir. Türkiye koşullarında emekçiler içim emeklilik fiilen son bulmuştur.
Kamusal, nitelikli, parasız ve ulaşılabilir sağlık hizmeti ve kamu emeklilik sistemi emekçilere bir lütuf değil, emekçilerin mücadele ile kazandığı haklardır” diye konuştu.

“SİYASİ İKTİDARA SESLENİYORUZ”
SGK Başkanlığını ve siyasi iktidara sağlık ve sosyal güvenlikle ilgili taleplerini hatırlatan Coşar; “Özellikle 2011 yılında çıkarılan 666 sayılı KHK ile diğer büro emekçilerinde olduğu gibi SGK emekçilerinde de ciddi hak kayıpları yaşanmıştır. İkramiyeler, ek ödemeler, fazla mesai ücreti, havuz parası, vekalet ücreti, fatura inceleme ücreti vb. kaldırılması ile SGK emekçileri ciddi gelir kaybına uğramıştır” diye konuştu. (SAFFET KOÇ)

 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.