Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
ABD VE iSRAiL'E BÜYÜK TEPKİ 16.05.2018
ABD'in İsrail'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasına tepkiler sürüyor. Balıkesir'de aralarında siyasi partiler ve STK'ların da olduğu bir grup ABD'nin tutumunu kınadı, Filistin'de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı.


ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması sonucu başlayan olaylarda 55 Filistinli hayatını kaybederken İsrail'in bu tutumu Türkiye'de tepkiyle karşılandı. Balıkesir'de siyasi parti ve STK'ların olduğu bir grup dün Zağnos Paşa Camii'nde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Camii önünden Ali Hikmet Paşa Meydanı'nda slogan atarak gelen kalabalık grup adına AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan açıklama yaptı.
'Bu girişim bizim için yok hükmündedir' diyen Demiraslan, ABD'nin bu girişimiyle Birleşmiş Milletleri (BM), BM kararlarını ve uluslar arası hukuku açıkça hiçe saydığını gösterdiğini, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu gösterdiğini söyledi.
“HER TÜRLÜ ADIMDAN
KAÇINILMALI”
Kudüs'ün gerek Birleşmiş Milletler kararıyla, gerekse uluslar arası antlaşmalarla garanti altına alınan statüsünü değiştirecek her türlü adımdan kaçınılmasının şart olduğunu aktaran Demiraslan; “BM Genel Kurulu'nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken ABD'nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu'da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir.
Çok güçlü uluslar arası meşrutiyeti olan bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail'in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik” dedi.
“İSRAİL'İN SALDIRISINI
ŞİDDETLE KINIYORUZ”
İsrail'in şu ana kadar 55 Filistinli'yi şehit ettiğini hatırlatan Demiraslan bu eylemi şiddetle kınadıklarını ifade etti. Demiraslan sözlerini şöyle sürdürdü: “ABD ve İsrail'in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs'ü kana bulamasını, uluslar arası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz.
İsrail'e böyle devam etmesi halinde eninde sonunda akıttığı masum kanarlında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz.
Uluslar arası kuralların ve vicdanın bu derece hoyratça çiğnenmesi, hiç kimsenin kendini güvende hissetmediği bir dünyaya doğru gidildiğinin ifadesidir.
Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin kendi dini ve tarihi hafızlarını muhafaza ettiği Kudüs'te bu dengenin bozulması çok daha büyük sorunları tetikleme potansiyeline sahiptir.”
“BİRLEŞMİŞ
MİLLETLER GÖREVE”
Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin hareket çağıran Demiraslan; “Türkiye bu hukuksuzluğa karşı dönem başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler gibi uluslar arası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.
Müslümanlar olarak Kudüs'ün namusunu korumak, tarihin bize yüklediği mukaddes bir sorumluluktur.
Ümmetin onuru Kudüs'ün bu tarz oldu-bittilerle işgal girişimine karşı Selahaddin Eyyübi gibi dimdik duracağız.
Unutulmamalıdır ki bölgenin huzur ve istikrarı, ancak Kudüs'ün çok dinli, çok dilli, çok kültürlü çoğulcu yapısı korunduğu, Kudüs barışa kavuştuğu zaman sağlanabilir” diye konuştu.
“ABD ZULME
ORTAK OLMUŞTUR”
ABD'nin İsrail'in zulmüne ortak olduğuna dikkat çeken Başkan Demiraslan; “Binlerce Filistinlinin kanlarının dökülmesinden, İsrail kadar ABD'nin de sorumluluğu vardır.
İsrail'in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız.
Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silueti, bağımsız Filistin Devleti'nin başkentidir.
Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir.
Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir” diye konuştu. (SAFFET KOÇ)

 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.