Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
Ayvalık?ta mezuniyet coşkusu 16.05.2018
Balıkesir Üniversitesi Ayvalık Meslek Yüksek Okulu’nun 24. Dönem mezunları törenle uğurlandı. Eğitim yöneticileri ile merkezi ve yerel yönetim, ülke dinamiği açısından gençlerin önemine dikkat çekerken, mezunlar üniversitelerin; bilimselliğin ön plan da olduğu, aklın özgür düşünce ile buluştuğu bilim yuvaları olduğunu vurguladı.


Okul Salonu’nda düzenlenen törende Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan, Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Tokel, Okul Müdürü Doç. Dr. Hasan Hüseyin Şahan, İlçe Jandarma Komutan vekili Yüzbaşı Ramazan Kara, İlçe Emniyet Müdürü Fikret Bakır, İlçe Turizm Danışma Büro Sorumlusu Yasemin Gençer, daire amirleri, okul yönetimi, öğretmen ve öğrenciler hazır bulundu.
BAÜ Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Altınoluk Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Selami Selvi, Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu’ndan Doç. Dr. Oğuzhan İlbay törene konuk olarak katıldı.

“ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİ OLARAK ÜLKEMİZİN
SORUNLARININ BİLİNCİNDEYİZ”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından mezun öğrenciler adına konuşma yapan AYMEYO ve Mimari Restorasyon Programı birincisi Sedef Bayer, “Dünyadaki tüm gelişmiş ülkeler başarılarını bilime borçludurlar. İnsanın doğayla mücadelesinden başlayıp günümüze kadar süren zaman diliminde bilim en sadık, en güvenilir en yanılmaz önder olmuştur. Üniversiteler bilimin ve bilimselliğin ön planda olduğu, aklın özgür düşünce ile buluştuğu bilim yuvalarıdır. Üniversitemiz de yörenin bilim ve eğitim merkezi olma işlevini yerine getirerek çeşitli mesleki alanlarda yetiştirdiği nitelikli bireyler ile ülkemizin kalkınmasında etkin bir rol üstlenmektedir. Geleceğe güvenle bakıyoruz. Üniversite gençliği olarak ülkemizin sorunlarının bilincindeyiz. İçte ve dışta Türkiye Cumhuriyet’inin varlığına ve huzuruna kastetmek isteyen birçok düşmanın varlığından haberdarız. Aldığımız eğitim ve içimizdeki vatan sevgisi ile bunların hepsini aşacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

“HAYATINIZIN SONUNDA NEREDE
OLACAĞINIZI BİLMEK İSTİYORSANIZ,
NEREYE GİTTİĞİNİZİ BİLMELİSİNİZ ”
Öğrencilerin güzel anılarının bir parçası olmak istediklerini belirten Okul Müdürü Doç. Dr. Hasan Hüseyin Şahan, “Yüksekokulumuzun 24. Dönem mezunlarını vermenin heyecan ve coşkusunu yaşamaktayım. 1993 yılında 2 bölüm 80 öğrenci ile eğitim-öğretime başlayan yüksekokulumuz bugün 4 bölümde 1244 öğrenci ile eğitim-öğretime devam etmektedir. Zaman bir su misali hızla akıp geçiyor. Öğretim elemanları olarak bizler, eğitim öğretim işimizin dışında gideceğiniz uzun ve zor hayat yolunda işinize yarayacak, başarılı olmanızı sağlayacak bilgiler, beceri ve alışkanlıklar kazandırmaya çalıştık. Öğretim elemanı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Herkesin bir hedefi olmalı. Hayatınızın sonunda ne olacağınızı bilmek istiyorsanız nereye gittiğinizi bilmek zorundasınız. Bu nedenle kendinize doğru hedefler belirleyin. Hedefe ulaşmada size aldığınız eğitim, azim ve kararlığınız destek olacak. Önünüze bir sürü engel çıkacak, bocalayacak, tökezleyecek fakat asla yılmayacaksınız. Başarılı olmak adına azimle çalışacak, engelleri aşacak ve güzel bir yaşam süreceksiniz. Yolunuz ve bahtınız açık olsun” dedi.

“AYVALIK HAYATINIZDA ARTIK
UNUTAMAYACAĞINIZ BİR YER”
Eğitim, arkadaşlık ve hayat tecrübesinin sürprizlerle dolu hayat yolunda rehber olacağını belirten Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Hayat çizgisi hep yukarı doğru çıkmaz. Zaman zaman aşağı iner ama hiçbir zaman pes etmeyeceksiniz. Azimle ve sevgiyle hayata bağlı olursanız çalışma azminiz ve kararlılıkla başaramayacağınız hiçbir engel yok. Ailenizin bu azmini inşallah siz de aile kurunca yaşayacaksınız. Ailelerinizi alkışlamanızı istiyorum. Hayatın birçok yönünü Ayvalık’ta bu okulda öğrendiniz. Ayvalık hayatınızda artık unutamayacağınız bir yer. Sizi burada ağırladığımız ve hayata başlattığımız için gurur duyuyoruz. İnşallah Ayvalık’ta daha çok yüksekokul, fakülteler açılsın ve birçok öğrencimiz gelip buradan ışık bulsun, kendi şehirlerine, ülkemizin her köşesine yayılarak, ülkemize Ulu Önder Mustafa Kemal’in yolunda, çağdaşlık yolunda hizmet versinler” dedi.

“BAŞIMIZA İCAR ÇIKARSINLAR,
ÇOCUKLAR BİRŞEY YAPMAK İSTİYORLARSA
ONLARA DESTEK OLACAĞIZ”
Ailelere de seslenen Başkan Gençer, gençlerin özgür iradelerine destek verilmesini isteyerek, “Onların özgür iradelerine saygı duymamız gerekir. Bizim bazı atasözlerimiz var. Yanlış onlar. ‘Başıma İcat çıkarma’ ülkemizin dinamiği, katma değerler için bu ülkeye yarından itibaren hizmet verecek gençler. Korkmayın icat çıkarın. Ülke ancak böyle gelişir. Tecrübe yaşamadan tecrübe kazanılmaz. Bazı şeyler denesinler, denemezlerse toplum gelişemez o yüzden çocuklarınız bir şey yapmak istiyorlarsa onlara destek olacağız. Özgür iradeleri, sizden aldıkları terbiye ve aldıkları eğitinle hayata başlamak istedikleri hedefe engel çıkarmayacağız” dedi. Ayvalık’ın zeytin memleketi olduğunu söyleyen, gençlerden ailelerine sağlıklı ve milli ürün olduğu için artık zeytinyağını kullanmasını öğütlemesini isteyen Başkan Gençer, konuşmasını zeytin duası ile tamamladı.

“EĞİTİMİN HİÇBİR ZAMAN BİTMEYECEĞİ
GERÇEĞİ UNUTULMAMALI”
Eğitimin hiçbir zaman bitmeyeceği gerçeğinin unutulmaması gerektiğini söyleyen Kaymakam Gökhan Görgülüaslan, “Üniversiteler, genel itibariyle bilgiye ulaşmayı, dünya ve kâinatla birleşme, farklı bilgilere ulaşma, farklılıkları anlayabilme ve farklı düşünceleri oluşturabilme gibi bir perspektifle yaklaşır. Belli bir disiplinle eğitim vermekten ziyade bu amacı güder.. Üniversiteler bundan sonraki hayatlarında bireylerin kullanabileceği bir anahtar verir aslında. Bundan sonraki yaşantınızda her şeyin gönlünüzce olmasını, hiçbir zaman pes etmeden, yorulmadan, Büyük Atatürk’ün bize gösterdiği yolda ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine çıkarmada üstünüze düşeni yapacağınıza inanıyorum” dedi.

“ÜNİVERSİTEMİZ 100 YILI
AŞKIN GEÇMİŞE SAHİP NADİR
ÜNİVERSİTELERDEN BİRİDİR”
BAÜ Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, “Balıkesir Üniversitesinin eğitim tecrübesi 100 yılı aşkın geçmişe sahiptir. 10 Fakülte, 5 yüksekokul, 13 Meslek Yüksek Okulu ve 36 bini aşkın öğrencisi ile Balıkesir Üniversitesi üst düzey eğitim vermektedir. Balıkesir, çok eskilerden beri bölgesinde eğitim üssü olmuş bir ildir. Bu yüzden Türkiye’yi doyuran il olma özelliğinin yanı sıra Türkiye’yi aydınlatan ildir. Balıkesir Üniversitesi en çok tercih edilen 10 üniversitenin içindedir. Araştırmalarla bu sabittir. 50 ülkeden bine yakın öğrenci üniversitemizde eğitim görmektedir. Üniversitemiz bir kültür harmanizasyonu oluşturmaktadır. Üniversitemiz iki adet AB etiketine sahiptir ve programları AB’ye uygundur. Verdiğimiz diplomalar uluslararası geçerliliğe sahiptir. Bu nedenle Balıkesir Üniversitesi mezunu olmak bir ayrıcalıktır” dedi.

OKUL BAHÇESİNDE EĞLENDİLER
AYMEYO Mimari Restorasyon Programı birincisi Sedef Bayar, İşletme Yönetim Programı 1. ve 2. Öğretim birincisi Didem İvgin, Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı 1. ve 2. Öğretim birincisi Eziban Demir, Pazarlama Programı 1. ve 2. Öğretim birincisi Feriha Akkoyun’un yanı sıra bölüm 2. ve 3.sü olan öğrencilere başarı belgeleri verildi. Diplomalarını alan öğrenciler her sene olduğu gibi geleneğe uyarak okulun önünde keplerini havaya fırlatarak okullarına veda etti. Mezun öğrenciler, okul bahçesinde çalınan müzikler eşliğinde oynayarak töreni tamamladı.


 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.