Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
HAVUTÇA, BANDIRMA HAVAALANI İÇİN BÜTÜN VEKİLLERİ BİR ARAYA GETİRECEK 12.05.2018
Bandırma Pertevniyal Hastanesi'nin virane halini birçok defa gündeme taşıyan ve Hastanenin Bandırma Üniversitesine devredilmesini isteyen CHP Balıkesir Milletvekili Avukat Namık Havutça, Hastanenin geçtiğimiz günlerde Bandırma 17 Eylül Üniversitesine verilmesi üzerine, şimdiki gündemine Bandırma'ya sivil uçuşların başlaması için 6. Anajet üstünü aldı.


Pertevniyal Hastanesi'ni birçok defa gündeme taşıyan ve sürecin takipçisi olan Havutça, geçtiğimiz haftalarda TBMM Genel Kurulunda “Bandırma Pertevniyal Hastanesi ile ilgili bürokrasi işlemleri biter bitmez kısa bir süre içerisinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'ne devredilecek” müjdesini 1 ay öncesinden vermişti.
HAVUTÇA, BANDIRMAYA SİVİL UÇUŞLARIN BAŞLAMASI İÇİN KOLLARI SIVADI
Bandırma Havaalanının sivil uçuşlara açılması konusundaki gerekçelerinin önemine vurgu yapan Havutça, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığıyla çeşitli görüşmeler yaptıktan sonra, sürecin hızlanması için Balıkesir'in 8 milletvekilinin muhalefet iktidar demeden Bandırma için hep birlikte harekete geçmesi gerektiğini vurguladı. Havutça “Bu önemli konuyu bölge milletvekillerinin 7'si ile görüşerek sonuca varacağımıza inanıyorum. Bütün vekillerimiz isterse Bandırmaya sivil uçuşların başlamasının önünde bir engel kalmaz” dedi.
Havutça, “Bandırma, Marmara Denizi kıyısında, Balıkesir iline bağlı bir sahil ilçesidir. 160 bine yaklaşan nüfusa sahip olup gelişmişlik bakımından Türkiye'nin önde gelen ilçelerindendir. Son yıllarda hızla gelişen Bandırma, aynı zamanda Türkiye'nin en büyük limanlarından birine de sahip olan bir ilçedir.
Ayrıca her sene büyük yoğunluktaki turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Marmara bölgesinin en çok turist alan ilçesi olan Bandırma nüfusu 155 bin olarak belirlenmiş, gayri resmi nüfusu ise 220 bine yaklaştığı tahmin edilmektedir.
Bandırma'ya 15 dakika mesafede olan Erdek ilçesi normal Nüfusu 35 bin dolayında iken yaz aylarında 350 bin 400 bin dolaylarına ulaşmaktadır.
Bunun yanı sıra Bandırma için önemli turistik değerlerin başında Kuş Cenneti Milli Parkı gelmektedir. Kuş Cenneti yüzölçümü bakımından Türkiye'nin en küçük milli parkı olmasına rağmen oldukça fazla ziyaretçi çekmektedir. Bandırma'ya 19 km uzaklıkta olan Kuş Cenneti, kuş türlerinin ve yörenin faunasını oluşturan canlıların sergilendiği müze, çeşitli bölgelere yerleştirilmiş dünyaca ünlü bir parktır.
Balıkesir Koca Seyit Airport ile Bandırma arası 194 Km. Bu mesafe arabayla yaklaşık olarak 2 saat 57 dakika sürmektedir. Bu mesafe bile Bandırma'ya havalanın gerekliliğini tek başına desteklemektedir.
Bandırma ekonomik yönden bölgenin en önemli sanayi kentlerinden biridir.
Bugün Türkiye'de üretilen kimyasal gübrenin %15'i, etlik civcivin %25'i, yumurtalık civcivin %20'si, beyaz etin %22'si, yumurtanın %22'si ilçede üretilmektedir.
Bandırma'da ticaret genellikle deniz yolu ile yapılır. Bandırma Limanı, İstanbul'dan sonra Marmara Denizi'nin en büyük ikinci, Türkiye'nin beşinci büyük limanıdır.
Bandırma'daki 6. Ana Jet Üs Komutanlığı'na ait hava alanı, sivil havacılığın da yapılmasına olanak sağlayacak bir altyapıya sahiptir.
Bu önemli gerekçeler başta olmak üzere Bandırma'nın önceliği olan sivil uçuşların açılması bölgemiz açısından büyük öneme sahiptir” diye konuştu.


 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.