Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
?OHAL'E DERHAL SON VERiLMELiDiR? 17.04.2018
CHP tarafından 81 ilde 'OHAL değil,
demokrasi istiyoruz' başlığıyla basın
açıklaması yapıldı. Balıkesir'de yapılan
açıklamada konuşan CHP İl Başkanı
Serkan Sarı, 'Halkın iradesine karşı
işlenen bir suç haline gelen OHAL
rejimine derhal son verilmelidir' dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından Türkiye'nin tüm illerinde OHAL ile ilgili açıklama yapıldı. Balıkesir'de de Ali Hikmet Paşa Meydanı'nda dün saat 12:00-13:00 saatleri arasında yapılan açıklamaya CHP Parti Meclisi Üyesi Ayça Taşkent, CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın'ın yanı sıra CHP'liler ve STK temsilcileri katıldı.
“OHAL AMACINDAN UZAKLAŞTI”
Türkiye'nin 21 aydır OHAL ile yönetildiğini söyleyen CHP İl Başkanı Serkan Sarı, OHAL'in ilan edilişindeki amacından uzaklaştığını savundu. Sarı; “demokrasi ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi: insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK'lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye'yi tek tipo sokmak için sendikalar, meslek oda ve birlikleri ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir.
AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL giderek bu faşizan sınırlarını bile aşmış: sağcı-solcu, muhafazakar-sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm toplumu baskı altına alan otoriter bir rejime dönüşmüştür. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır.
İlan ederken bir buçuk ay bile sürmeyecek dedikleri, milleti etkilemeyecek dedikleri OHAL bardağı çoktan taşırmıştır. Sabır testisi kırılmış, toplumun büyük çoğunluğu OHAL rejimine artık yeter demeye başlamıştır. Bugün iktidar partisi ve yeni ortakları, Türkiye'yi uçuruma adım adım yaklaştıran OHAL'i bir kez daha uzatmanın peşindedir. Postallı darbelerle mücadele etme vaadiyle gelenler gelinen noktada takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir. Bizim talebimiz kesindir. Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine derhal son verilmelidir” dedi.
“DEMOKRASİ İSTİYORUZ”
'Bizler OHAL değil demokrasi istiyoruz' diyen Sarı açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Hukukun askıya alındığı parlamentonun yok sayıldığı, milli iradenin tanınmadığı, milletvekillerinin rehin aldığı faşizm düzeni ortadan kalkmalıdır.
Sendikalar, meslek odaları ve birlikleri ile sivil toplum örgütlerine yönelik iktidar gücü uygulanan sindirme politikaları son bulmalıdır. Sivil darbe ile tek koltukta birleştirilen yasama, yürütme ve yargı erkleri, yeniden çağdaş demokrasilerde olduğu gibi kendi koltuklarına geçmelidir. Sadece bu meydandan değil, Türkiye'nin 81 ilindeki meydanlardan Ankara'daki Saraylıları uyarıyoruz.”
CHP İl Başkanı Serkan Sarı'nın açıklamasının ardından meydanda bulunanlar 1 saatlik oturma eylemi gerçekleştirdi. (SAFFET KOÇ)

 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.