Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
ÇALTI: ?1 MİLYONLUK O TURİST POTANSİYELİNİ BALIKESİR'E ÇEKMELİYİZ? 17.4.2018
15-22 Nisan tarihlerinde kutlanan Turizm Haftası etkinlikleri Balıkesir'de
Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başladı. Törende konuşan İl Kültür
ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, İstanbul'daki 25-30 milyonluk turist
potansiyelinin haftada 1 milyonu Balıkesir'e çekebileceklerini söyledi.

Balıkesir'de Turizm Haftası etkinlikleri Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, yaptığı konuşmada Balıkesir'in Türkiye'de turizmin başladığı ilk yer olduğunu söyledi.
Turizmcilere tavsiyelerde de bulunan Çaltı, ayrıca Balıkesir'de turizmi 12 aya yaymak için sağlık turizminin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Çaltı, Turizm Haftasının bu yıl 42. kez kutlandığını hatırlatarak “Balıkesir Türkiye'nin çok önemli bir turizm şehridir. İlk turizm hareketinin başladığı yerdir. Bunu kanıtı olarak ta turizm belgeli 1 numaralı tesis Balıkesir Erdek ilçemizdedir. Balıkesir'de yaz tatilinde ve bayram tatillerinde turizmin kalbinin attığı turizmin ilk olduğu yer burasının olduğunu ifade etmek istiyorum. Özellikle turizm bölgesindeki ilçe belediye başkanlarımızdan aldığımız bilgiler doğrultusunda normal nüfusunun en az 5 katı nüfusun tatillerde olduğunu ifade etmektedirler. Bizlerde trafik yoğunluğu ve tesis yoğunluğundan görmekteyiz. Peki biz bunu yıl boyunca sürdürülebilir hale getirmek için ne yapmamız gerekiyor. Bizim deniz, kum, güneş turizmi ile ilgili Balıkesir'in bir sorunu yok bunu fazlasıyla yaşıyor, gerçekleştiriyoruz. Ancak bir daldaki ekonominin yaşaması için onun sürdürülebilir olması gerekiyor. Bunun içinde biz 12 ay turizmi sürdürebilmek için sağlık turizminin yatırımlarına ilaveten yeni yatırımların olmasına yönelik çalışmalarımız sürüyor. Bizim 8 termal turizm merkezimizde 40'a yakın termal kaynaklarımızın olduğu yörelerde sağlık turizmine uygun tesisler yapıla gelmektedir. Bugünlerde özellikle sağlık turizmin alanı ilan edilmesine yönelik çalışmalarımız sürmektedir. Bunu sadece Kültür ve Turizm Bakanlığımız değil işin içerisinde Sağlık Bakanlığı'nın da olduğunu ifade etmek istiyorum. Bunun yanında doğa turizmi eko turizm gibi çalışmaları sürdürebilmek için çalışmalarımız devam ediyor. Söz gelimi Misya Yürüyüş Yolları projemiz bitmiştir ve turizm haftasında bir doğa yürüyüşünü bu yollardan birinde gerçekleştireceğiz”
“TÜRKİYE'NİN
YEME İÇME ÜSSÜ”
Balıkesir'in gıda üretimde Türkiye'nin üssü haline geldiğini ifade eden Çaltı, ayrıca paketleme noktasında her geçen gün kendini geliştiren sektörün hijyen noktasında da Türkiye'nin en hijyenli ürünlerini ürettiğini belirtti. Çaltı, “Balıkesir en önemli turizm kaynaklarından bir tanesi de Türkiye'nin gıda üssü olması. Balıkesir Türkiye'yi doyuran bir il olma özelliğine sahip. Balıkesir'in gıda ürünleri ile ilgili ürettiği ürünlerin Türkiye'nin en hijyen ürünleri olduğunu ve turistlik ürün haline geldiğini güzel paketlendiğini söylemek isterim. En son Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı bir araştırma ile Balıkesir'de 50 çeşit peynir üretildiği ortaya çıktı.
İl Müdürlüğümüzün yaptığı bir çalışma ile 300'ün üzerinde yöresel yemeğin olduğunu biliyoruz. Balıkesir gerçekten ana yol üzerinde yeme içme üssü haline gelmiştir.”
“BALIKESİR
BAKİR BİR ŞEHİR”
Öte yandan metropol şehirlerin ortasında bakir kalan Balıkesir'in haftada 1 milyon kişiyi konaklatabilecek potansiyele sahip olduğunu altını çizen Çaltı, bu önemli kaynağın kullanılması gerektiğini savundu. Çaltı, bu konuyla ilgili ise şunları söyledi: “Bir diğer turizmle ilgili Balıkesir'de yapacağımız konu şudur: Balıkesir metropol şehirlerinin ortasındadır. Yani İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli. Yani biz Balıkesir olarak Türkiye nüfusunun en yoğun olduğu bölgenin tam ortasındayız ve burası bakir bir şehirdi. İstanbul gibi metropol şehirlerin trafik yoğunluğu, iş stresi vesaire gibi bu insanların dinlenme ile ilgili ihtiyaçlarını Balıkesir'de karşılayabiliriz. Nitekim bu yönde aşırı talepler olmakta. Sektörümüzün bunu dikkate almasını rica ediyorum. Yani İstanbul'da yaşayan bir kişi başka bir semte gitmek için Balıkesir'in her yöresine gelebilir. 1,5-2 saatte İstanbul'dan feribotla Bandırma'ya gelebilir. Uçak seferlerimiz sürekli var. Bunu dikkatinize sunuyorum. Büyükşehirlerdeki insanlar hafta sonu kendilerini bir yerlere atmak istiyorlar. Onun için biz Cuma akşam, Cumartesi akşam hatta Pazar akşam 3 günlük bir konaklamayı Balıkesir'de gerçekleştirebiliriz. 25-30 milyonluk bu potansiyelin, biz hafta da 1 milyonu Balıkesir'e çekebiliriz ve bu doğrultuda çok önemli bir kaynak olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi. (SAFFET KOÇ)

 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.