Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
YARIŞ'TAN 38 MiLYON EUROLUK SATIŞ GELDi 16.04.2018
Dövizin son durumunun iç pazarı etkilediğine dikkati çeken Nazmi Yarış fiyatların ve faizlerin yükselmesinden yakındı. İstikrardan yana olduğunu kaydeden Yarış “İstikrarlı ortamda sanayici yarın ne olacağının hesabını yapmadan çalışır. Ama döviz yükselir, faizler yükselirse sanayici önünü göremez duruma düşer” uyarısını yaptı.Balıkesir'de 1976 yılında kabin üretimi için yola çıkan YARIŞ KABİN'de üretim artık zirve yapmış durumda. Günümüzde dünya ülkelerinde YARIŞ KABİN'i tanımayan yok.
Balıkesir Sanyi Odası seçimlerinde ayaküstü bir söyleşi yaptığımız iş insanı Nazmi Yarış, dövizin yükselmesinin iç pazar dengelerini bozduğunu, fiyatların ve faizlerin yükselmesine neden olduğunun altını çizdi.
Nazmi Yarış “Dövizde istikrar demek iç piyasada dengelerin bozulmaması demektir. Döviz yükselince iç pazarı etkiliyor. Fiyatlar yükseliyor, faizler yükseliyor. Dengelerin bozulmasına neden oluyor. İhracatta ise durum tam tersine, dövizin yükselmesinin olumsuz etkisi olmuyor” dedi.

CİRONUN %25 İHRACAT,
%75'İ İÇ PİYASA SATIŞI
Dövizin yükselmesi ithalat yapanların ve iç piyasa dengelerinin bozulması demek olduğuna önemle vurgu yapan Yarış, dengelerin bozulması ile ilgili olarak “İstikrarlı ortamda sanayici 'yarın ne olacak?' hesabı yapmadan çalışır. Ama döviz yükselir, faizler yükselirse sanayici önünü göremez duruma düşer.
Dövizin sabit yerinde durması, istikrarlı piyasa olması sanayiciye huzurlu, güvenli ortam sağlar. Şu durumda yarın döviz kaç para olacak bilen yok! Düşecek mi, artacak mı? Özellikle iç piyasaların dengesi bu sebepten bozuluyor.
Bizim geçen yılki satışımıza gelince; totalda 38 milyon Euro olmuştur. Bunun %25'i ihracat, %75'i iç piyasa satışıdır” bilgisini aktardı. (Recep Aslandur)
 

 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.