Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
Ormanların imara açılması Anayasa'ya aykırı mı? 16.04.2018


Bilndiği üzere; hazırlanan yasa tasarısı ile orman sınırları değiştirilip bazı orman alanlarının orman sınırı dışına çıkarılması ve imar ve ranta açılması öngörülmekte.
Bakanlar Kurulu imara açmak istediği orman alanını Hazine'ye devredecek, hazine de bu alan üzerine konut ya da tesis yapabilecek şekilde ister parayla satacak, isterse de dilediği dernek veya vakıfa hibe edebilecek.
Hazine'ye devredilen ormanlık alana karşılık Hazine de herhangi bir bölgedeki en az iki katı büyüklüğündeki boş alanı orman yapmak için Orman Genel Müdürlüğü'ne verecek.
Buraya kadar tamam.
Ama şimdi sıkı durun!..
Yaptığım araştırma ve incelemeye göre; 1982 Anayasamızın 169. maddesi ormanların korunması ve geliştirilmesi, 170. maddesi ise orman köylüsünün korunması hükümlerini içeriyor.
Yine; Devlet, halkın işletme araç ve gereçleriyle diğer girdilerin sağlanmasını kolaylaştırıcı tedbirler almak zorunda.
Ayrıca; orman içinden nakledilen köy halkına ait araziler, 'Devlet ormanı olarak derhal ağaçlandırılır' denilmekte kanunun ilgili maddesinde.
Emekli Orman Genel Müdürü Cahit Nasırlı da bu konuya dikkat çekti “36 yıllık af olmaz” diyerek özetle şu uyarıda bulundu:
“Anayasamızın 169 ve 170. maddeleri doğrultusunda 1956 tarih ve 6831 sayılı orman kanununun 2. maddesi değiştirilerek uygulama başlamıştır. Orman kadastro komisyonlarınca tespit edilen ve kamuoyunda 2/B arazileri olarak geçen orman dışına çıkarılmış bu sahaların satılması için çeşitli yasalar çıkarılmasına, hatta bazılarının Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilmelerine rağmen, işgalcilerine Anayasa'ya rağmen satılmıştır.
Bunun anlamı, 31.12.1981'den sonra ormandan açılmış alanların orman dışına çıkartılması mümkün değildir. Bunun mümkün olabilmesi için yeni bir Anayasa değişikliğinin yapılması gerekir.”
Dikili ağaçların da özelleştirilmeye açılması üzücü.
Yer altı suları gibi onlar da özelleştirilecek!..
Şeker fabrikaları gibi ormanlar da paraya çevrilecek!..
Yine tarım arazilerinin sulama işi sulama birliklerinden alınarak DSİ’ye devredilecek!..
5 Maden sahası da özelleştirme kapsamında.
Bakalım özelleştirmede daha sıra nelere gelecek?

 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.