Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
BALIKESİR'DE NEDEN ARTİSTİK JİMNASTİK SALONUMUZ YOK? 16.04.2018
Potansiyel var ama jimnastik yapan öğrenciler özele gitmek zorunda kalıyor! Oysa jimnastikte söz sahibi olmak için bir tesisimiz olmalı.


ARZU ÖZAKBAŞ
Balıkesir'de jimnastik potansiyeli göz önüne alındığında jimnastik sporuna gönül veren çocuklarımızın gerek okul yarışlarında, gerekse jimnastik okul yarışmalarında eşit düzeyde yarışabilmeleri ve jimnastiğin gelişebilmesi için Gençli ve Spor İl Müdürlüğü atölyelerin içinde ARTİSTİK JİMNASTİK SALONU'na ihtiyaç var.
Ama ne yazık ki böyle bir tesise henüz sahip değiliz. Oysa Balıkesir'de buna büyük ihtiyaç olduğu biliniyor. Her ne kadar merkezde 4 özel jimnastik merkezi varsa da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün
Spor tesisleri bünyesine Artistik Jimnastk Salonu'nu katması halinde jimnastiğin diğer bir dalı olan Ritmik Jimnastik de otomatikman devereye girecek ve Balıkesirli jimnastikçiler de kendi tesislerimizde bu sporu yapma imkanına kavuşacak. Potansiyel Edremit ve Bandırma başta olmak üzere ilçelerimizde de var.

JİMNASTİK VE ÇOCUKLAR ÜZERİNE FAYDALARI
Bir çocuk minimum 3 yaşında jimnastik sporuna başlayabilir. Yalnız bu başlangıç yaşı, çocuğun komut almasına, ailenin yetiştirme tarzına, karakter özelliklerine göre değişiklik göstermekte.
Jimnastik hem kız hem de erkek çocuklara hitap eden fiziki ve ruhsal gelişimi sağlayan özellikle başlama yaşı 3 yaş olduğu için tüm sporların öncesinde yer alabilen, tüm çocuklara yönelik olimpik bir branş. Jimnastik çocuklar üzerinde fiziki gelişimi sağlarken aynı zamanda da estetik bir görüntüye sahip olmalarını, boylarına göre kilo ve vücut kas kitlelerini dengelemelerini sağlamakta. Jimnastik branşı tüm spor branşlarının temelini oluşturur. Bu temel eğitimi almış olan çocuklar ileride branş değişikliği yaptıklarında dahi, herhangi bir bireysel veya takım sporuna bir adım önde başlayacaklar.
Kısacası jimnastik; denge, kuvvet, çabukluk, esneklik, el-göz / sinir-kas koordinasyonu, kontrol ve bedenini bilinçli bir şekilde kullanabilme yeteneği kazandırmakta.
Kas kemik yapısının kuvvetlenmesi,
Sinir-kas koordinasyonunun mükemmel seviyeye ulaşabilmesi,
Bedenlerini daha bilinçli bir şekilde kullanabilme ve esneklik kazanabilme,
Daha sosyal ve dışa dönük bireyler,
Hiperaktif çocuklarda daha sakin davranış durumu,
Duruş bozukluklarının düzeltilebilmesi,
Denge sorunu yaşayan çocuklarda olumlu yönde ilerleme,
İletişim kuramayan çocuklarda sosyalleşebilme,
Yaşıtları arasında daha aktif ve girişken olabilme,
Yaşıtlarına oranla her alanda daha fazla başarı gösterebilme,
Yaşıtlarına göre daha olgun ve sorumluluk sahibi olabilme…

Çocuk için spor seçimi
Öncelikle ailelerin spor bilincini hem kendileri hemde çocukları için edinmeleri ve bu doğrultuda geç kalmadan harekete geçmeleri öneriliyor. Çünkü özellikle okul öncesi çocuklarda hareketliliği sağlayacak aktivitelerin yapılması, yaş dönemlerine göre hazırlanmış özel programlarla, doğal gelişimlerinin desteklenmesi gerekmekte. Jimnastik öncelikle spor yapma kültürünü çocuklara aktardıktan sonra onlara en doğru aktivitelerin yapılması için bilinçli tercih imkanı sunmakta. Bu nedenle spor dalı seçmeden çocukların doğal gelişim ihtiyaçlarına cevap veren doğru programlar uygulayan bir eğitim merkezi tercih edilmeli. Akademik kariyere sahip eğitmenlerle, çocuğun fiziksel yeteneğini gözlemleyerek çocuk için doğru bir yol çizilmesinde birlikte karar verilmeli.

 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.