Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
BU İŞ GÖNÜL İŞİ 14.08.2018
Emekli Doktor Fikriye Gülseren Özçakar'ın katkılarıyla yapılan 112 Acil İstasyonu'un açılışı ile Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen 3 adet ambulansın hizmete alımı kapsamında tören düzenlendi.


Emekli Doktor Fikriye Gülşen Özçakar'ın katkılarıyla yapılan ve 159 bin 300 liraya mal olan Altıeylül 2 Nolu Dr. Fikriye Gülseren Özçakar Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu dün düzenlenen törenle açıldı. Törende ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen ve her birinin bedeli 224 bin 790 lira olan 3 adet ambulansın hizmete alım töreni gerçekleştirildi.
Altıeylül İlçesine bağlı Yıldız Mahallesi Dik Sokak'ta bulunan 2 Nolu Dr. Fikriye Gülseren Özçakar Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu'nun açılışında konuşan İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Necati Kelemençe, yardımlarından dolayı Emekli Doktor Gülseren Özçakar'a teşekkür ederek şunları kaydetti:
KELEMENÇE: “ALLAH RAZI OLSUN”
“Bugün burada açılışını yaptığımız istasyonumuzu emekli doktor Gülseren Özçakar'ın bağışıyla yaptırmış bulunmaktayız. Bu 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonumuz için harcanan miktar 159 bin 300 liradır. Bu ücrete bahçe düzenlemesi de eklenince fiyat 200 bin 600 lira olmuştur. Böyle hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla sağlık hizmetlerimiz artarak daha kaliteli ve verimli hale gelecektir. Doktor Gülseren Fikriye Özçakar'a bağışlarından dolayı huzurlarınızda teşekkür ediyorum, kendisine Allah'tan razı olsun diyorum.”
“HAVRAN, ALTIEYLÜL VE KARESİ İLÇELERİNDE HİZMET VERECEK”
Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen 3 adet ambulansın Karesi, Altıeylül ve Havran İlçelerinde hizmet vereceğini söyleyen Kelemençe; “2018 yılı Mart ayında Sağlık Bakanlığımız tarafından ilimize 3 adet sıfır kilometre ambulans tahsis edilmiştir. Ambulanslarımız Karesi 4, Altıeylül 3 ve Havran 1 Nolu Acil Sağlık Merkezi İstasyonlarına teslim edilmiştir. Ambulansların her biri 224 bin 790 liradır. Bugün bu ambulanslarımızı hizmete vermenin gururunu ve sevincini yaşamaktayız. İlimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.
“GÜNLÜK ORTALAMA 2 BİN 100 ÇAĞRIYA CEVAP VERİLİYOR”
Balıkesir'de 45 adet 112 istasyonu ve 81 ambulans ile acil 112 sağlık hizmetleri verildiğini ifade eden Kelemençe; “Yaz aylarında deniz kenarı ilçelerimizde bu sayılar ihtiyaca göre artırılmakta ve motorize ekipler de ilave edilmektedir. Yaygın istasyon ağı ve ileri düzeyde eğitimli ekipleri ile gelen acil çağrılara kentlerde ilk 10 dakikada ve kırsal alanda ilk 30 dakikada ulaşma oranları yüzde 95'lere ulaşarak gelişmiş ülkelerdeki vakaya ulaşma süreleri yakalanmıştır. Her türlü coğrafi ve iklim şartlarında müdahale edebilmek amacıyla kar üstünde gidebilen ambulanslar temin edilmiş, kar nedeniyle ulaşılamayan hasta kalmamıştır.
112 Acil Çağrı Merkezlerinde günlük ortalama 2 bin 100 çağrıya cevap verilmektedir. Merkeze yapılan günlük çağrıların yüzde 58'i asılsız çağrılardan oluşmaktadır. Maalesef bu durum bizi yıpratmakta ve meşgul etmektedir. Bu nedenle asılsız çağrıların önlenmesi için Bakanlığımız ve Müdürlüğümüz olarak sürekli eğitimler vermekteyiz. Asılsız çağrı oranlarını en aza indirmek Müdürlüğümüzün öncelikli hedeflerindendir.
Bizim acil sağlık hizmetleri olarak önemli bir sorunumuz da ambulansa yol verilmesi hususudur. Bu nedenle 'Yaşama Yol Ver' projesi hayata geçirilmiştir. Bu proje kapsamında ilimizde 3 yıldır çeşitli etkinlikler yapmaktayız. İlkokul 3.sınıftan bu yana öğrencilere ve gerekli yerlere çeşitli eğitimler verilmektedir. Bugün burada açılışını yaptığımız istasyonlarımızı bizlere kazandıran başta Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Sayın Altıeylül Belediye Başkanımıza, Sayın Dr. Gülseren Özçakar Hanımefendiye ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.
ÖZÇAKAR: “ALLAH DAHA
İYİLERİNİ NASİP ETSİN”
Emekli Dr. Fikriye Gülseren Özçakar ise yaptığı kısa konuşmada; “Herkese çok teşekkür ederim. Emekleri geçen herkes bu işin yapılmasında vesile oldu. Küçücük bir katkıda bulundumsa çok mutluyum. Allah daha iyilerini herkese nasip etsin. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerine yer verdi.
YAZICI: “BU BİR GÖNÜL İŞİ”
Vali Ersin Yazıcı da Özçakar'ın yaptığı işin güzelliğinden bahsetti; “Güzel bir vesile ile bir aradayız. Öncelikle Balıkesir adına, burada bulunan herkes adına bu hayırsever hanımefendiye teşekkürlerimizi, şükranlarımızı sunuyoruz. Şunu biliyoruz ki sadece parası olanların yapabildiği bu güzel şeyleri sadece parası olanlar yapamıyor. Bu bir gönül işi. Eli öpülesi hanımefendi Gülseren Hanım gerçekten öncelikle bu işlere gönlünü verdiği için, insanlığa bu güzel hizmeti sunacak bu yapıyı bize kazandırdığı için, gönlünü açtığı için, insanlara ilgisini bu şekilde gösterdiği için teşekkürün en güzelini, en yücesini hak ediyor. Yoksa Doktor Hanım çok parası olan insan var bu memlekette ama 3 kuruşu bile bu işlere nasip olmayabiliyor. Gönlünüzün genişliğini, güzelliğiniz, dünyaya güzel bakışınız, insanlara olan sevginizi böyle ifade ediyor olmanızdan biz mutluyuz. İnşallah hepimize böyle küçüklü büyüklü insanlığa hizmet edecek tesislere vesile olma şansı doğar. Bunu iyi kullanırız. Siz bu güzelliği yaptığınız için teşekkür ediyorum.”
Yapılan konuşmaların ardından Vali Ersin Yazıcı tarafından hayırsever emekli Dr. Gülseren Özçakar'a plaket takdim edildi. İl Müftüsü Ramazan Topcan'ın duasının ardından kurdele kesildi. (SAFFET KOÇ)

 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.