Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
AHİLİK PANELİ DÜZENLENDİ 31.03.2018
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü'nün organize ettiği 'Ahilik Panelleri'nin beşincisi Necatibey Eğitim Fakültesi'nde yapıldı.


Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği panel Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdür Necmettin Erkan ve Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir'in açılış konuşmasıyla başladı. Panelin moderatörlüğünü Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Duymaz yaptı. Panelistler Doç. Dr. Ahmet Köç ve Dr. Öğretim Üyesi Satı Kumartaşlıoğlu sırasıyla 'Osmanlı dini ve ahlaki hayatında ahilik' ile 'ahilik ve kültürümüzdeki yeri' konularında katılımcılara bilgi verdi.
ERKAN: “AHİLİĞİN TEMELİ YARDIMLAŞMAYA DAYANIYOR”
Açılış konuşmasını yapan Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü Necmettin Erkan ahiliğin temelinin yardımlaşmaya dayandığına dikkat çekti.
Erkan konuşmasını şöyle devam ettirdi: “Ahilik Anadolu'nun Türk-İslam senteziyle yoğurulmasında önemli bir yere sahiptir. Ahiliğin mimarı Ahi Evran-ı Veli'nin öğretileri ve kurduğu Ahilik sistemi çağlar atlayarak ve tabi ki gelişerek günümüze kadar ulaşmıştır. Ahilik kâmil insan üzerine kurulmuştur. Ahilik ticari ve sosyal ilişkilerde dürüstlüğü, mesleki yeterliliğe saygıyı, hak ve hukuka riayet etmeyi, saygılı ve güler yüzlü olmayı temel ilke edinmiştir. Bu değerler bireylerin ve toplumun sağlığı, huzuru ve refahı için esas alınması gereken değerlerdir. Kardeşlik, cömertlik gibi anlamları olan Ahiliğin temeli yardımlaşmaya, milli birliğe ve beraberliğe, karşılıklı saygı ve sevgiye dayanmaktadır.”
”EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Panelin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Erkan; “Bugün hep birlikte başarılı olmak için çabaladığımız kaliteli mal ve hizmet üretimi, haksız ticari uygulamaların engellenmesi, tüketici haklarının korunması, mesleki dayanışma ve yardımlaşma, adil paylaşım ve gelir dağılımı, sosyal adalet gibi değerler 13'üncü yüzyıldan itibaren Ahilerin ve Ahilik Teşkilatının yaşam biçimini oluşturmuştur. Bu yaşama biçiminin arkasında paylaşmanın ve dayanışmanın yanı sıra çok çalışma yetisi vardır. Ahilik Kültürü tarihte ecdadımızın yaşadığı zenginlikten ibaret görmek büyük bir yanılgıdır. Bir milletin bekası, kendi kültürünü doğru yaşamasına, yansıtmasına ve bir miras olarak gelecek nesillere başarıyla aktarmasına bağlıdır. Atalarımız bir medeniyet kolyesi olarak Ahilik kültürünü tanıtma ve yaşatmayı, Ahilik değerlerinin insanlığın temel değerlerinden birisi olarak gelecek nesillere aktarmayı hedeflemektedir. Bu amaçla Ahilik Haftası içerisinde bakanlığımız koordinasyonunda her yıl Kırşehir merkez olmak üzere 81 ilimizde birçok etkinlik yapılmaktadır. Ancak amacımız Ahilik Kültürünün kutlanması gereken özel bir gün, bir hafta olarak çıkarmak, 365 gün boyunca yaşanan bir değerler kültürü haline dönüştürmek için çalışıyoruz. Bu amaçla bütün yıl boyunca üniversitelerimizde paneller düzenlemeyi, akademisyenlerle, gençlerimizle Ahiliği konuşabilmeyi hedefliyoruz. Bugün burada Ahilik Panellerinin 5'incisini Balıkesir Üniversitesinde sizlerle birlikte gerçekleştiriyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Üniversitemizin bu konuda sorumluluk alması bizleri mutlu ediyor. Hiç şüphe yok ki değerli hocalarımız Ahiliğe dair çok önemli şeyler söyleyecektir. Ayrıca iş dünyasında ve sosyal hayatında başarılarıyla tanıdığımız Yırcalı Holding Onursal Başkanı Sayın Rona Yırcalı'nın tecrübelerini bizlerle paylaşması oldukça kıymetli. Bu panelin gerçekleştirilmesinde emeği geçen kurumlara teşekkür ediyorum” dedi.
ÖZDEMİR: “AHİLİK FEYİZ
ALDIĞIMIZ MİRASLARDAN”
Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir ise ahiliğin tarihimizden feyiz aldığımız nadide miraslardan olduğunu belirtti: “En eski sivil toplum örgütlerinden biri olan Ahilik geleneği Anadolu'nun birliğine katkı vermiş, refah ve toplum düzenini sağlamayı benimsemiş ve halkın maddi ve manevi tüm ihtiyaçlarına cevap verecek tarzda teşkilatlanarak günümüze kadar ulaşmıştır. Ahilik yüzyıllar boyunca Anadolu'da yaşayan halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi yaşamın bütün alanlarında olgunlaşmasını sağlayan; onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma hayatını iyi insan olma meziyeti üzerine oturtan bir model uygulaması olmuştur. Ve sosyo ekonomik bir düzendir. Ahilik tarihimizden feyiz aldığımız en nadide miraslarımızdandır. Bu yapıda insan, meta, mal üretiminde bir araç değil, bir makine değil, işlenen, geliştirilen bir varlık olarak görülür. Kişiyi insan olarak ele alır, ona değer katar. Kazanmayı ahlak kurallarından bağımsız tutmaz ve böylece kazancı kardeşler ve komşularla paylaşmayı öngörür. Bu nedenle millet olarak yaşadığımız zorlukları her zaman içerimizdeki kardeşlik ruhu ve dayanışma azminde aştık ve yeniden daha güçlü olarak var olduk.
“AHİLİĞİN SOSYAL VE KÜLTÜREL
BOYUTU AHLAK İLE İLGİLİDİR”
Ahiliğin sosyal ve kültürel boyutu ahlak ile ilgilidir. Ahilik prensipleri bireysel değil, sosyaldir. Çekememezlik ve dedikodudan kaçınmak, cömert şefkatli ve merhametli olmak, herkese iyilik yapmak ve herkesin iyiliğini istemek gibi temel prensipler toplumun hayatını tanzim edici nitelikteki unsurlardır. Kişi topluma ezdirilmez, kişi toplumda var olur. Nitekim büyük Mütefekkir Osman Turhan “devletin hiçbir etkisi ve baskısı olmadan şehir esnafı ve halkın kendi kendini idare etmesi; en küçük bir suistimal, yolsuzluk ve geleneğe aykırı harekete fırsat vermemesi” şeklinde tanımlamaktadır.
İbn Baltuta ise meşhur seyahatnamesinde Ahilerden söz ederken, memleketlerine gelen yabancıları karşılama, onlarla ilgilenme, yiyeceklerini, içeceklerini ve yatacakları yerlerini sağlama, ihtiyaçlarını gidermek, onları ahlaksızların elinden kurtarma ve koruma, şu veya bu sebeplerle bu yaramazları yeryüzünden temizleme gibi konularda bu uygulamaların dünyanın hiçbir yerinde rastlanmadığını söylemiştir. Dünyayı düzeltme ve nizam verme gibi iddiası olan Ahilik, büyük bir misyon üstlenmiş bulunmaktadır. Böyle bir misyon ve idare sahip bulunan Ahilik sadece kişiyi kemale erdirmenin ötesinde, toplumsal barışın sağlanmasından önemli bir misyona da sahip bulunmaktadır.” (SAFFET KOÇ)


 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.