Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
14 MART TIP BAYRAMI 14.03.2018Sevgili Demokrat Gazetesi okuyucuları ve Balıkesirli hemşerilerim,
-Ülkemizde 14 Mart 1827 yılında, Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adlı okulun açılmasıyla Modern Tıp Eğitimine geçildiğini biliyoruz.14 Mart Tıp Bayramı, 1919 yılında İstanbul’un düşman tarafından işgal edilmesine, tıp örgencilerinin gösterdikleri vatansever tepkilerine istinaden, her yıl ülkemizde 14 Mart Tıp haftası ve Tıp bayramı kutlanılmaktadır.
Ne yazık ki kutlanılan 14 Mart Tıp bayramları, bir öncekini hep aratır olmuştur.
-Diğer sektörlerle kıyaslandığında, sağlıkta 16 kat daha fazla ŞİDDET yaşanılmaktadır.1 Ocak 2015-30 Nisan 2017 tarihleri arasında, Sağlık Bakanlığı verilerine göre, sağlık çalışanlarına yönelik 6893’ü fiziksel olmak üzere, 25 443 şiddet eylemi kayıt altına alınmıştır. Kayıt altına alınmayanları da dikkate aldığınızda Sağlık alanında ‘’SAVAŞ’’ yaşandığını iddia edebiliriz.
-Sağlıkta Şiddet,
-Kadına Şiddet,
-Çocuğa Şiddet,
Bunları birbirinden bağımsız düşünebilir misiniz?
-Asla.
-Üçünü bir arada düşünüldüğünde, çözümün de güncellenmiş yasalarla sonuca ulaşması daha güçlü olacaktır.
Ülkemizde 2015 yılı verileriyle, 85 adet Tıp Fakültesi mevcuttur. Tıp fakültelerinde öğretim üyesi sayısı yetersizdir.
-Yıllık alınan 12 500 öğrenci sayısının kabarıklığı sebebiyle TIP EĞİTİMİNİN kalitesinin düşmesine neden olacağı aşikardır.
-Performansa dayalı ücret adaletsizliğinin acilen düzeltilmesi önem arz etmektedir. Çünkü hekimlerin mutsuzluğana,tükenmişliğine, yıpranmışlığına ve hatta asosyalleşmelerine yol açabildiği gibi, bunların sonucunda niteliksiz,komplikasyonlarla dolu bir sağlık hizmetinin üretilmesine de sebep olacaktır. Çünkü hekim bu durumda hastasına yeterince zaman ayırma imkanı bulamamaktadır.
-Kamu birinci, ikinci ve üçüncü basamakta çalışan hekimlerle özelde çalışan hekimlerinin sorunları ortaktır ve yukarıda bir kısmını sıraladığımız sorunların, artık ilgililerin görmezden gelemiyecekleri kadar, ACİLİYET arz etmektedir. Sonuçta; Sağlıkta hizmeti üreten Sağlık Çalışanlarını, hizmeti alan yaklaşık 80 milyon vatandaşımızı ve işveren konumundaki Sağlık Bakanlığımızı birbirinden kopuk düşünemeyiz. Bu üç bileşen ne zaman bir bütünlük halinde olduğunu kabul edidiğinde, sorunlar bir bir çözümlenmiş olacaktır.
Toplum olarak hepimiz hekimlik mesleği için; Kutsal meslektir diyebiliyoruz . İnsanlarımızın sağlıklı olmaları için hekimler gece-gündüz ve tüm hayatları boyunca özveriyle hizmet üretirler. Afet durumlarında, Deprem lerde, Savaşlarda, her türlü olağanüstü durumlarda da özveri ile göreve koşan bu meslek üyelerine, hastasını hayata geri dönderebilmek için şekilden şekle, tereddüt etmeden girdiklerine tanık olunmasına rağmen;
-Hiç kendinizi onların yerine koymayı düşündünüz mü? Biraz empati’ye ne dersiniz?
-Hekimler, her daim insanlara en doğru en yararlı nasıl olurum şeklinde davranırlar.
-Bilgi ve becerisini her zaman hastalarına olumlu yansıtırlar.
-Özverilidirler.
Öyleyse bizlerde hekimlerin ve sağlık çalışanlarına hoşgörüyle yaklaşalım ve bu sadece 14 Mart’ta sınırlı kalmasın, yılın 365 gününün tamamını kapsasın.
Hepinize saygılar ve sevgilerimi sunarım…
 

 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.