Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
ÇELİŞKİLİ İFADELER VAR 14.03.2018
Geçtiğimiz günlerde CHP Karesi İlçe Başkanlığının da bulunduğu binaya yapılan silahlı saldırı CHP'lilerin tepkisine neden oldu. CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, İl Başkanı Serkan Sarı ile birlikte düzenlediği basın toplantısında konu ile ilgili çelişkili ifadelerin bulunduğunu kaydetti.


Saldırıyı gerçekleştiren şahsın ifadesini verdikten sonra serbest kaldığını söyleyen CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, 'Olası bir saldırıda burada bulunan parti üyelerimizin başlarına bir şey gelmeyeceğinin teminatını bizlere kim verebilir?' diye soru.
Yalçın açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu provokasyon iktidar veya iktidara yakın bir partinin başına gelmiş olsaydı savcı aynı şahsı yine tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakacak mıydı? Şahsın vermiş olduğu ifade ne olursa olsun bu partimize yapılmış bir saldırıdır! Bu saldırının hedefinde Cumhuriyet Halk Partisi vardır. Bu saldırıyı önemsememek, görmezden gelmek, üst katta bulunan işletmeye karşı yapıldığını söylemek en hafif tabirle söylüyorum aymazlıktır. Bu gün pompalı tüfekle saldırıya uğrayan ilçe binamız yarın kimlerin, hangi mahfillerin hedefi olacaktır? Olası bir saldırıda burada bulunan parti üyelerimizin başlarına bir şey gelmeyeceğinin teminatını bizlere kim verebilir? Bir arkadaşımızın böylesi vicdansız bir saldırıyla yaralanması ve hatta ölmesi durumunda hedef yine üst kattaki işletme mi olacaktır? Yanında pompalı tüfeği zararsız çiçek sepeti gibi taşıyan meczup hedef yine üst kattı yanlışlıkla oldu dediğinde serbest mi bırakılacaktır? “
“250-300 LİRAYA POMPALI SATILIYOR”
Bugün internette 250-300 liraya pompalı tüfeklerin satıldığı bir ülke haline geldik. Kimdir bunun sorumlusu? Her kafası bozulanın bu sitelerden silah alıp oraya buraya saldırıp, emniyetten salıverilecekse, bu ülke Teksas'a dönecektir. Biz bu ülkenin Teksas'a döndürülmesine müsaade etmeyeceğiz. AKP politikalarının ülkeyi taşıdığı yer budur arkadaşlar! Bireysel silahlanmayı teşvik eden yasaları çıkartmakla, sivil militer güçlerin oluşmasına sebebiyet verilmesine göz yummakla bugün geldiğimiz bu can güvenliğinden yoksun halimize bizi bu yönetim anlayışı getirmiştir! Şu an Cumhurbaşkanı ve ailesi, Başbakan ve ailesi, Bakanlar ve aileleri ve AKP üst düzey yöneticilerinin dışında hiç kimsenin can güvenliği yoktur! Her an kahpe bir kurşuna hedef olabilir, her an yaralanabilir, sakat kalabilir hatta ölebilirsiniz! Yaşam hakkınız sorgusuz sualsiz elinizden alınabilir! Çok açık bir şekilde yetkililere sesleniyorum OHAL döneminde böyle bir olayın olmuş olması, OHAL döneminde bir şahsın gece yarısı silahla üstelik pompalı tüfekle elini kolunu sallayarak rahat şekilde dolaşması kamu güvenliği hakkındaki endişelerimizi haklı çıkartıyor.
“TEK BAŞIMA DA OLSA BU İŞİN
SONUNA KADAR GİDECEĞİM”
Tek başıma mücadele etmem gerekse bile sonuna kadar gideceğim! Bu tip saldırılar bizi ve örgütümüzü yıldıramaz, tam tersi güçlendirir. Korkmamızı, geri çekilmemizi, sinmemizi isteyenler bilsin ki siz korkun bizden, korkun Cumhuriyet Halk Partisinin aydınlığından! Korkun bu aydınlık milletin ışığından. Sizi kendi karanlığınızda güneşimizle boğmaya geliyoruz.”
SARI: “BAYRAĞIMIZA
SALDIRIYI KABUL EDEMEYİZ”
CHP İl Başkanı Serkan Sarı, şunları söyledi: “Burası bizim hepimizin evi. Bu anlamda buraya yapılmış saldırıyı hep bir ağızdan kınadık ve kınamaya da devam edeceğiz. Ben sürecin yaşanılmasına sebebini eleştirmek istiyorum. Bugün toplumumuzda bireysel silahlanma konusunda sürekli gündeme getirdiğimiz bir gerçek var. Bu gerçekliğin sonucunda da yaşanmış bir olay var. Bu bulunduğumuz kata fiili eylemi yapan şahsın açıklamaları evet yakalanması ve ayrıntılar anlatılacak ama sonuçta bu bina biraz öncede başkanımızın da gösterdiği noktada saldırıya maruz kalmıştır. Binamız CHP İl Başkanlığı ve Karesi İlçe Başkanlığının yer aldığı bir bina. Duvarlarımızda CHP'nin bayrakları, Türkiye Cumhuriyeti'nin bayrağının asılı olduğu bir alana kendini bilmez biri tarafından saldırıya maruz kalmasını kabul etmemiz mümkün değil.
“KAYIP SİLAHLAR NEREDE?”
Geçtiğimiz günlerde de mecliste gündeme taşınmış olan 106 bine yakın kayıp silah var. Nerede? Kimin elinde ve ne için kullanılacağı belli olmayan silah. Ve internet ortamından gönül rahatlığı ile satılabilen isteyen herkesin alabildiği ve silahlanabildiği bir dönem yaşıyoruz. Toplumun silahlardan arındırılması gerekirken silahlanması yönünde de terkinde bulunan siyasiler var. Bu anlamda toplumumuzun, halkımızın güvenliğini çok önemsiyoruz. Afrin 'de sınır güvenliğimizi sağlayabilmek için bir operasyon sürmektedir. Mehmetçiğimiz ordumuz orada canları uğruna mücadele ediyor. Ülkemizi koruyabilmek için birçok askerimiz şehit olmuştur. Her gün yüreğimize yeni bir acı yeni bir ateş düşmekte. Bu üzüntüleri yaşadığımız dönemde sınır güvenliğini sağlamaya çalışırken görüyoruz ki ülkemizin içinde güvenliği sağlayabilmiş değiliz.
“ÜLKEMİZİ YÖNETENLER İÇGÜVENLİĞİ SAĞLAYAMIYOR”
Bugün saldırıya maruz kaldığımız nokta CHP İl Başkanlığı'dır. Ana muhalefet partisinin il ve ilçe başkanlığının olduğu bir binaya değişik sebepler sunulabilir ateş edilmektedir. Bugün bina hedef alınmıştır, havaya ateş edilmiştir, sağa sola nereye ifade edilirse edilsin sonuçta şehrin içinde güvenlikli ve huzurlu bir şekilde yaşamamız gereken bir noktada bir saldırı olmuştur. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bu sokağın üzerinde birçok siyasi partinin temsilcilikleri var. Sonuçta sokağın altında Valilik var. Şehrin merkezinde toplumumuzun güvenle yaşaması gereken bir noktada bugün b öyle bir silahlı saldırıya maruz kalmayı kabul etmiyoruz. Bugün sadece CHP değil toplumumuzun her bir ferdi her bir kesimidir mağdur olan. Bugün biz Balıkesir'de yüzbinlerce insanı temsili yetini sağladığımız bir noktada size sesleniyoruz. Bugün ilçemizde çalışan arkadaşlarımızın güvenliğini sağlayamıyorsak toplumumuzun güvenliğini sağlayamadığımız anlamına gelir. Şu anda ülkemizi yönetenler toplumumuz iç güvenliğini de sağlayamıyorlar. Bugün herkesi göreve davet ediyoruz. Bu ülkenin sınır güvenliğini sağlamak çok önemli ama içerde toplumsal güvenliği sağlamak çok çok daha önemli.”


 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.