Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
KADIN ELi DEĞMiŞ BiR ŞEHiR iSTEDi 13.02.2018
Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bilimde cinsiyet eşitliğini sağlamanın zorunlu olduğuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Hülya Gür: “Erkek egemenliğinin hüküm sürdüğü bir alan olan bilim dünyası, insanlığın
bugün geldiği noktada cinsiyet üstü bir üretim alanı haline nihayet dönüşmektedir. Kadınlar her
alanda olduğu gibi bilim alanında da büyük mücadeleler sonucunda yer alabilmiş, her türlü
cinsiyet ayrımcılığının ve engelin üstesinden gelerek bilim tarihine adlarını yazdırmışlardır.”


Aile ve Sosyal Politikalar
Bakanlığı'nın destekleriyle
yürütülen Türkiye Üniversite
Liderlik İyileştirme Programı
(TULİP), Balıkesir Üniversitesi
ve Karesi Kent Konseyi ev
sahipliğinde Balıkesir'de
gerçekleştirildi.

Otel Basri'de yapılan toplantıya; yüksek öğretimin kadın liderlerinin yanı sıra Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Türkiye'nin pek çok üniversitesinden akademisyen katıldı. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu'nun yaptığı panelde Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, YÖK Akademide Kadın Sorunları ve Çalışmaları Birim Başkanı 2006-2014 Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, YÖK Üyesi ve 2004-2008 Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşe Soysal, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Bedriye Tunçsiper, 2008-2017 Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, 2011-2015 Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sondan Durkanoğlu Feyiz konuşmacı olarak yer aldı. Başkan Yücel Yılmaz, panel öncesinde kadın rektörleri, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir ile birlikte makamında ağırladı.
GÜR: “AYRIMCILIĞA RAĞMEN
KIZ ÇOCUKLARI
SAYISIZ BAŞARILARA
İMZA ATIYOR”
Her türlü ayrımcılığa karşı mücadele edeceklerini belirten Prof. Dr. Hülya Gür, “ Erkek egemenliğinin hüküm sürdüğü bir alan olan bilim dünyası, insanlığın bugün geldiği noktada cinsiyet üstü bir üretim alanı haline nihayet dönüşmektedir. Kadınlar her alanda olduğu gibi bilim alanında da büyük mücadeleler sonucunda yer alabilmiş, her türlü cinsiyet ayrımcılığının ve engelin üstesinden gelerek bilim tarihine adlarını yazdırmışlardır. Türk kadını zorluklara rağmen bilimin her alanında sayısız başarılara imza atmıştır. 11 Şubat Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Günü çerçevesinde başta Balıkesir Üniversitemizde bilimsel üretimlerini sürdürmekte olan öğretim üyelerimiz olmak üzere tüm kadın bilim insanlarına, bilime yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür eder bu çalışmaların artarak devam etmesini dilerim. Burada bulunan herkese, düzenlenen organizasyonda emeği geçenlere tüm arkadaşlarım adına teşekkürler” dedi.
“YÜZDE 30'DAN DAHA AZINI TEMSİL EDİLİYOR”
Kız çocuklarının kariyerlerini sürdürme ve bilim insanı olmalarını önemine dikkat çeken Gür, “ Kız çocuklarının ve genç kadınların bilim alanında kariyerlerini sürdürmeleri ya da akademik kariyer yapmaları için kadınların öğrenmeye ve bilime uygun olmadıkları yönündeki ön yargılı bakış açılarının ortadan kaldırılması gerekmektedir. Küresel toplum, kadınların ve kız çocuklarını bilim yolunda her ne kadar teşvik etse de kadınlar ve kız çocukları bilim sahasında uzak kalmaya ve dışlanmaya devam etmişlerdir. Yapılan araştırmalar bu yönde ilerlemenin göreceli olarak düşük kaldığını göstermektedir. UNESCO İstatistik Enstitüsü'nün tahminlerine göre, kadınlar şu anda dünya genelindeki araştırma ve geliştirme iş gücünün yüzde 30'dan daha azını temsil etmektedir” dedi.
“BİLİM VE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİN 2030 SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA GÜNDEMİ'NİN BİR PARÇASI”
Bilim ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin bir parçası olduğunu kaydeden Prof. Dr. Hülya Gür, “ Kız çocuklarının bağnaz ve basma kalıp düşüncelerle ve sosyal ve kültürel kısıtlamalarla karşılaşması, eğitime ve araştırmaya yönelik finansmana erişmelerinin zorlaştırılması, bilimsel kariyerlerinin önlenmesi ve kendi potansiyellerin kullanmalarının önünde, bürokratik, kültürel, dogmatik ve sınıfsal baskıların devam etmesi uzun erimde kadınların bilimsel araştırmalarda ve karar verici pozisyonlarda azınlık olarak kalmalarına sebep olmakta, toplumsal gelişimi olumsuz etkilemektedir” dedi.
YILMAZ: "KADIN Elİ
DEĞMİŞ BİR ŞEHİR"
Kadın akademisyenleri yükseköğretim kurumlarında liderlik pozisyonlarına yükselmeleri için cesaretlendirmek ve desteklemek, onların liderlik yeteneklerini geliştirmek amacıyla kurulan TULİP'in Balıkesir Buluşması'nın açılış konuşmasını yapan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bilimde cinsiyet eşitliğini sağlamanın zorunlu olduğuna dikkat çekerek "Dünya'nın bilime, bilimin de kadına ihtiyacı var" dedi. Kadın eli değmiş bir şehir arzu ettiğini söyleyen Yılmaz, "İstatistiksel olarak baktığımızda kadın akademisyen sayımız çok, ama rektör sayımız çok az. Araçlar ve amaçları birbirine karıştırmadan doğru kararlar vermek üzere hepinize programın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" açıklamasında bulundu.
ÖZDEMİR: "KADIN,
TÜM EVİN HARCI"
Misafirleri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek konuşmasına başlayan Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, üniversitelerde kadın olgusuna yönelik farkındalık oluşturmak açısından programın önemli olduğunu söyledi. "Kadın aslında her yerdedir.
Ailenin bütünlüğü sağlayan annedir. Baba bir çatıdır, anne ise tüm evin harcı" diyen Prof. Dr. Özdemir, "Bu toplantının yapılmasından gurur duyuyor ve gurur verici sonuçlar çıkmasını bekliyorum" açıklamasında bulundu. Başkan Yılmaz ve Prof. Dr. Özdemir açılış konuşmalarının ardından programa katılan rektörlere plaket takdim etti.

 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.