Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
Rahmi Kula'da bir gelenek 13.02.2018
Rahmi Kula Geleneksel Satranç Turnuvası'nın 11'ncisi 118 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilirken, büyük heyecan yaşandı. Rahmi Kula Satranç Turnuvası'nın gelecek yıl uluslararası olması planlanıyor.


Balıkesir'de bu yıl 11'inci kez düzenlenen Geleneksel Rahmi Kula Satranç Turnuvası geçtiğimiz hafta sonu Rahmi Kula Anadolu Lisesi'nde(RKAL) gerçekleştirildi.
Dört ayrı kategoride gerçekleştirilen turnuvada Balıkesir ve komşu illerden 118 sporcu kıyasıya mücadele etti. Sporcularla birlikte aileleri de büyük heyecan yaşadı.
1300 Ulusal Kuvvet Derecesi (UKD) ve üstü puana sahip sporcuların katıldığı A Grubu'nda Yılmaz Yaman, 5 maç sonunda 4 galibiyet, bir beraberlikle 4.5 puan topladı ve şampiyonluğa ulaştı. A Grubu'nda 4'er puanlı Kaan Özden ikinciliği, Elifnaz Akat üçüncülüğü kazandı. 1299 UKD ve altı grubunun mücadele ettiği B grubunda birincilik Atakan Türkmen'in oldu. Mehmet Öztürk ve Mustafa Efe Gültepe ise ilk 3'e girerek kupa ve madalya kazanmanın gururunu yaşadı.
Büyük bir mücadeleye sahne olan kadınlar kategorisinde (C Grubu) şampiyon averajla belirlendi. 5'er puanlı Sümeyye Çetin birinci , Sudenaz Evcümen ikinci ve Ceren Karakaş üçüncü sırada yer buldu.
2010-2011 doğumlu sporcuların yer aldığı D Grubu'nda Batuhan Efe Akan birinciliği, Emirhan Ocak ikinciliği ve Emir Sözat üçüncülüğü kazandı.

"SEVİYE DAHA DA
YÜKSELECEK"
Turnuva sonunda her kategoride ilk üçe giren sporculara kupa ve madalya, en iyi bayan sporcu ile 4-10 arasındaki dereceleri paylaşan sporculara madalya sunuldu. RKAL Müdürü Vejdi Ademoğlu, okula adını veren merhum işadamı Rahmi Kula adına düzenlenen turnuvanın gelenekselleşmesinden büyük mutluluk ve gurur duyduklarını vurguladı. Ademoğlu, şöyle konuştu:
“Rahmi Kula Satranç Turnuvası, Türkiye Satranç Federasyonu'nun önemli yarışmaları arasında yer alıyor. Turnuvaya katılan sporcular ulusal kuvvet derecelerini daha da yükseltebiliyor. 11 yılı geride bırakan bu organizasyonu ara vermeden, daha ileri seviyelere taşımak istiyoruz. Gelecek yıl düzenleyeceğimiz 12'inci turnuvayı daha geniş katılımla gerçekleştirip, uluslararası düzeye getirmek istiyoruz. Tüm sporculara, satranç gibi önemli bir sporla ilgilendikleri ve turnuvamıza katıldıkları için teşekkür ediyorum, başarılarının sürekli olmasını diliyorum."

 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.