Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
GMKA; YENİLİKÇİ MODEL İLE DESTEK VERECEK 13.01.2018
Balıkesir'de ortaöğretim düzeyinde mesleki eğitim veren kurum sayısı 69 ve bu okullarda 20 binin üzerinde öğrenci eğitim görüyor.


Program dahilinde Mesleki ve Teknik eğitim veren okulların teknolojik olarak geliştirilmesi planlanırken, 15 milyon TL'lik bütçeden en az 100 bin en fazla ise 1 milyon TL tutarında destek verilecek.
GMKA Genel Sekreteri Dr. Kasım Özek Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı'nın bugüne kadar en büyük bütçeli destek programı olduğunu açıkladı.
Toplantıya il müdürlükleri, meslek eğitimi veren kurumlar, meslek kuruluşları temsilcileri, ceza infaz kurumları katılım sağladı. Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek'in açılış konuşmasının akabinde, Program Yönetimi Birimi Başkanı Abdullah Güç tarafından 2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı olan Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı'nın tanıtımı gerçekleştirildi.
GMKA Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek yaptığı açılış konuşmasında ajansın verdiği destek programları hakkında açıklamalarda bulundu. Özek şunları ifade etti:
“Güney Marmara Kalkınma Ajansı uyguladığı Mali Destek Programlarında bölgesindeki sektörlerin rekabet güçlerinin geliştirilmesi, üretim hatlarının teknolojilerinin iyileştirilmesi, ihracat ve yenilikçilik kapasitelerinin artırılmasını her zaman ana hedef olarak görmüştür. Ve destek programlarını bölgesel kalkınmada bir müdahale mantığı, bir politika aracı olarak kullanmıştır. Mali Destek Programlarında amaç para dağıtmak değil, sektörlerimizin daha iyi noktalara gelmesi için hizmet etmek olmuştur. Aynı şekilde şimdiye kadar uyguladığımız bölgemizdeki sosyal kalkınma mali destek programlarında da bölgemizdeki beşeri kaynakların geliştirilmesi ve daha nitelikli beşeri kaynakların geliştirilmesi için altyapı oluşturulmasına gayret edilmiştir.”
“12. DESTEK PROGRAMI”
Mali Destek Programı'nın 12'inci destek programı olduğuna değinen Dr. Kasım Özek programdaki destek tutarları hakkında şunları kaydetti:
“Bugün burada açıklayacağımız Mali Destek Programı, Güney Marmara Kalkınma Ajansı'nın 12'nci Mali Destek Programı olacaktır. Mali Destek Programımızın adı Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı'dır. Programın toplam bütçesi 15 milyon TL'dir. Bu programda destek oranı yüzde 90'dır. En düşük destek miktarı 100 bin TL, en yüksek destek oranı da 1 milyon TL olacaktır. Dolayısıyla en düşük 100 bin TL destek oranı alabilmek için projenin uygun maliyetinin bütçesinin 112 bin TL ve 1 milyon TL destek oranını alabilmek için de proje bütçesinin 1 milyon 112 bin TL olması gerekmektedir.”
“YENİLİKÇİ MODEL”
Destek programının hedeflerinden de söz eden GMKA Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek şunları ifade etti:
“Bu destek programı ile esas temel hedefimiz; yenilikçi model ve yöntemler kullanımıyla mesleki eğitimin kalitesinin artırılması birinci amacımız olacaktır. İkinci amacımı ise; iş dünyası ile mesleki eğitim veren kurum ve kuruluşlar arasındaki işbirliği ve diyaloğun geliştirilmesidir. Üçüncü amacımız da hükümlü ve tutuklu gibi mesleki eğitim almaktan yoksun kalmış kesimin mesleki eğitime ulaşmasını sağlamaktır.”
GMKA'nın şimdiye kadar ilan ettiği en büyük bütçeli destek programı olduğunu söyleyen Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek şunları belirtti:
“Bugün ilan ettiğimiz bu program, şimdiye kadar Güney Marmara Kalkınma Ajansı'nın tek seferde ilan ettiği en büyük bütçeli Mali Destek Programıdır. Şimdiye kadar 50 milyon TL'yi 11 Mali Destek Programında dağıtırken, her program başına hemen hemen 5 milyon TL düşerken bu destek programının bütçesi toplam 15 milyon TL'dir. Yani üç kat daha büyüktür. Dikkat ederseniz bu programın adın Sosyal Kalkınma ya da İktisadi Kalkınma değildir. Burada bir odaklanma söz konusudur. Sadece mesleki eğitimin geliştirilmesi genel manada tanımlanmıştır.”
“MESLEK EĞİTİMİ DE DESTEKLENİYOR”
Programda neden mesleki eğitimin desteklendiği hakkında da açıklamalarda bulunan Dr. Kasım Özek şunları ifade etti:
“Neden Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programını kurguladığımız hakkında da birkaç şey söylemek istiyorum: Bilindiği gibi nitelikli eleman eksikliği hem ulusal hem de bölgesel düzeyde ülkemizin ve bölgemizin en önemli meselelerinden birisidir. Kısa, orta ve uzun vadede hem ülke olarak hemde bölge olarak yakalamayı öngördüğümüz tüm hedeflerde en büyük unsur hiç şüphesiz takdir edersiniz ki nitelikli personeldir. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2014-2018 Türkiye Mesleki ve Teknik Eğitim Stratejisi belgesinde bir yandan sektörlerin nitelikli ara elemanlara ihtiyaç duyduğu bildirilirken, diğer taraftan Mesleki ve Teknik Eğitim mezunlarının da işsizlik oranının yüksek olduğu belirtilmektedir. Yani burada bir çelişki var. Bir taraftan sektörde nitelikli eleman eksikliği duyulurken, diğer taraftan da bu okullardan mezun olanlar da iş bulma sorunu var. Balıkesir'de ortaöğretim düzeyinde mesleki eğitim veren kurum sayısı 69 iken, bu okullarda 20 binin üzerinde öğrenci eğitim görüyor. Dolayısıyla bölgesel açıdan mesleki ve teknik eğitim anlamında gelişime açık, oldukça güçlü bir potansiyel olduğu muhakkaktır. Bu konuda sahip olunan potansiyelin değerlendirilerek sektöre kazandırılması ile bölgesel katma değer artırılmasına katkı sağlanacağından hiç şüphem yoktur. Bölgemizdeki işletmelerin üretimlerinin artması, Pazar paylarının büyümesi, ürünlerinin aranır olması, rekabet gücünün artması, insan kaynaklarımızın yüksek niteliğine bağlıdır. Katma değeri yüksek AR-GE ve tasarım içeren, teknolojik vasıflar içeren ürün üretilmesi ancak donanımlı beşeri kaynaklarımızla mümkün olacaktır.”
“TEKNOLOJİYLE
DONATMAK ÖNEMLİ”
Mesleki eğitim veren kurumların teknolojiyle donatılmasının önemli olduğunu vurgulayan Dr. Kasım Özek şunları dile getirdi:
“Bu nedenle bu programla bölgemizin öncelikli sektörlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli personel ihtiyacının karşılanması hedeflenmektedir. Bunun için hem mesleki eğitim veren okulların yeni teknolojilerle güçlendirilmesi hem de özel sektörle entegre hale gelmesine yönelik projelerin hazırlanacağını umuyoruz. Bölgemizde her geçen gün gelişen sanayi sektörüne yine bölgemizde yetişen kalifiye iş gücüyle cevap verilmesi son derece önemlidir. Biz de Güney Marmara Kalkınma Ajansı olarak yönetim kurulumuzun uygun görmesi ve Kalkınma Bakanlığı'nın da onaylaması üzerine bölgemizde mesleki eğitimin geliştirilmesine yönelik bu destek programını hazırladık. Bu programın bölgemize, memleketimize, insanımıza hayırlı olmasını temenni ederim.” (SAFFET KOÇ)

 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.