Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
Hele bi durun bakalım!.. 13.01.2018
Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya kadın ve çocuk istismarı davalarında iyi hal indiriminin kaldırılacağını açıklaması sevindirici oldu.


Peki, şimdi herkesin içini ferahlatan bu güzel haberin son gelişmesine bir göz atalım:
Bakan Kaya, çocuklarla ilgili meslek gruplarında hizmet veren kişilerin belli aralıklarla sicil kaydının tutulacağını ve Adalet Bakanlığı ile birlikte çocuk ile kadın istismarına yönelik davalarda iyi hal indiriminin kaldırılmasına dönük çalışmaların sonuna gelindiğini önceki gün açıklamıştı.
Açıklamadan anladığımıza göre; kadın ve çocukların istismarıyla ilgili davalarda iyi hal indiriminin kaldırılması konusunda Adalet Bakanlığı ile yaptıkları çalışmada bitme aşamasına gelinmiş. Ve de bunun 2018 yılı içinde uygulamaya geçirilebileceği de eklenmiş.
İyi hal denen indirim, özellikle bu tür davalarda, yani kadın ve çocuk istismarında asla geçerli olmayacakmış!
Hele şükür yahu..
Hemen herkesin bildiği üzere; Türkiye'de geçmişte kadın ve çocuklara yönelik bazı davalarda, sanıkların kravat takması ve takım elbise giymesi veya yargılama boyunca "sakin davranması" sonucunda cezalarında "iyi hal" nedeniyle indirime gidiliyor ve bu durum kamuoyunun büyük tepkisini çekiyordu.
Haa.. Bir önemli noktada, detay da şu: Aile Bakanı ayrıca, çocuklarla ilgili meslek gruplarında hizmet veren kişilerin adli sicil kaydının tutulacağını da açıklamış. Özellikle bu yönde hizmet veren kişilerin belli aralıklarla sicil kaydı tutulacakmış. Bu periyodik olarak da istenecekmiş.
Herhalde yani..
Bir düşünecek olursak cinsel istismarda bulunduğu ispatlanmış olan bir öğretmenin mesleğine devam etmesi mümkün mü? (Balıkesir’de bu bağlamda Ağır Ceza’da süren bir dava var.)
Kadın ve çocuk istismarında cezalar çok ağır. Hele çocuk istismarında. Binaenaleyh o sapıkların gözünün yaşına bakılmaması lazım.
Türkiye Cumhuriyeti’nin hakim ve savcılarının bu suçu işleyenleri toplum dışına itip kodesten çıkamamacasına içeri tıkmalarında hayati önem var. Zaten böyle suçlardan içeri girenleri içeride de rahat bırakmıyorlar, örnekleri çok.
Şimdiden iyi hal indiriminin kalkması nedeniyle yetkililere ne kadar teşekkür etsek azdır. Kadınlara ve çocuklara kanunlarla sahip çıkmak, onların güvenli ve korumalı bir şekilde yaşamlarının idame etmesine yardımcı olmak devletin en birinci ve önemli vazifelerinin başında gelmeli diye düşünüyorum.

 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.