Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
Gazeteciler alın terinin karşılığını alamıyorlar! 12.01.2018

BALIKESİRLİ GAZETECİLER AKŞAM YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİLER..


Balıkesir'de görev yapan gazeteciler 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Balkonuk Center'da düzenlenen akşam yemeğinde bir araya geldiler. Yemeğe çevre ilçelerden de çok sayıda gazeteci katılım sağladı. Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ile Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir de yemeğe katılarak gazetecilerin gururlu günlerinde yanlarında oldular.
DEMİR: “ALIN TERİMİZİN
KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ”
Yemeğin ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, bölgelerinin sesi, gözü kulağı olan yerel medya ile gazeteciler alın terinin karşılığını hiçbir şekilde alamadıklarını söyledi.Demir konuşmasını şöyle sürdürdü:
“İşini iyi şekilde yapmak adına gece-gündüz, kar-kış demeden haber peşinde koşan, hazırladığı haberi halka yetiştirebilmek için zamanla yarışan meslektaşlarımız adına özel bir gün bugün. Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Çalışma haklarında önemli iyileşmeler getirmesi nedeniyle biz gazeteciler için özel bir gün olarak hatırlanıyor. Hatırlanıyor diyorum, çünkü 57 yıl önceki şanlı mücadele sonucu elde edilen bu haklardan neredeyse hiçbiri bugün elde avuçta kalmadı. Gazeteciler çalışma yeri, zamanı belli olmayan, fiilen tatil hakkı bulunmayan tek meslek sahibidir. Yıpranan, yıpratılan ve zaman zaman her şeyin sorumlusu olarak görülerek cezalandırılan gazetecilerin ülkemizdeki çalışma koşulları dünya standartlarının çok altındadır. Bölgelerinin sesi, gözü kulağı olan yerel medya ile gazeteciler alın terinin karşılığını hiçbir şekilde alamıyor, göremiyor. Kendilerinden çok şey istenen ve beklenen meslektaşlarımız bize göre daha fazlasını hak ediyor. Bunu 15 Temmuz'da 80 milyon insanımıza gösterdik diye düşünüyorum. Medya ilk andan itibaren hiçbir tereddüt göstermeden demokrasinin yanında durdu. Meşru ve seçilmiş hükümetin, milli iradenin yanında, dimdik durdu. Millet cesaretle, imanla, inançla tankın karşısına çıktı. O gece tek bizler değil ülkesini seven herkes Türk medyasının bu şanlı davranışıyla iftihar etti, gurur duydu. İşte bunun için bir kez daha diyoruz ki 15 Temmuz'da milletiyle bir olup tarihi destanın yazılmasında öncülük eden gazeteciler, ülkenin maruz kaldığı darbe yönetimlerinde yitirdiği haklarını, önlenmesine katkı koydukları darbe ile geri almayı hak ediyor, hem de anasının ak sütü gibi hak ediyor.”
“BİRAZ DAHA ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR”
'Balıkesirliler olarak çalışmaya biraz daha vakit ayırmamız gerekiyor' diyen Demir konuşmasını şöyle sürdürdü: “Balıkesir öyle bir coğrafyada bulunuyor ki Dursunbey'de çığrılan türkü, Bandırma'da söylenmiyor. Edremit'in türküsü başka, Bigadiç'in türküsü başka. Balıkesir adeta büyük bir eyalet. Böyle bir coğrafyada bizleri yaşattığı için Allah'a ne kadar şükretsek azdır diye düşünüyorum. Bunu şunun için hatırlatıyorum: Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın Rifat Hisarciklioğlu bir ziyaretinde 'Bir Kayserili olarak söylüyorum' diyerek şöyle demişti: Bizim Kayseri'de 5 vakit namaz farz ise Balıkesir'de yaşayanlar olarak sizlerin 5 vakit de şükür namazı kılmanız gerekiyor. Çünkü Allah size her türlü şeyi bahşetmiş. Kim imza atmaz böyle bir sözün altına kentte yaşayanlardan. Bakın benim bu noktada çok sevdiğim bir söz var. Hz. Ali şöyle diyor: 'Çalışanlar kötülük etmeye vakit bulamazlar. Çalışmayanlar ise kendilerini kötülükten kurtaramazlar.' Galiba Balıkesirliler olarak çalışmaya biraz daha vakit ayırmamız gerekiyor.”
“GERÇEK GAZETECİLER İLE ÜÇKAĞITÇI GAZETECİLER AYIRT EDİLSİN”
Belediye başkanlarına ve yerel yöneticilere de seslenen Başkan Demir, gerçek gazeteciler ile 'üçkağıtçı' gazetecilerin ayırt edilmesi gerektiğini şu sözlerle paylaştı: “İkinci mesajım; özellikle belediye başkanlarımıza, yerel yönetimlerin temsilcilerine olacak. Bunları da can kulağıyla dinlemelerini rica ediyorum. Biz gazeteciler televizyonlarımızda, radyolarımızda, gazetelerimizde, internet sitelerimizde haberlerimizle, yorumlarımızla belediyelerimizin icraatlarını, çalışmalarını, mesajlarını halka duyuruyor, halkın isteklerini, yanlış yapılanları, eksiklikleri belediyelerimize duyuruyoruz. Başka bir deyişle halk ile belediyeler arasında biz gazeteciler köprü vazifesi görüyoruz. Ancak yerel basının varlığını sürdürebilmesi tarafsız ve bağımsız yayıncılık anlayışından ödün vermeden ayakta durabilmesi biraz da belediyelerin katkılarıyla olabiliyor. Bu her ne kadar arzu edilen bir durum olmasa da gerçek böyle. Her gün yüzlerce vatandaş ile görüşen, belediye başkanlarımızın her an yanında olan, kentin bir yakasında sokakları temizleyen işçilerin arasında olan, zabıta ile itfaiye ile gece gündüz nöbette olan biz basın emekçileri de kurumlarımızın birbirinden uzak durması düşünülemez. Bu anlamda belediyelerimize, başkanlarımıza bizlere mesleğimize sağladıkları katkıdan dolayı teşekkür ediyorum. Ancak başkanlarımızdan ve yöneticilerimizden önemli bir isteğimiz var. Lütfen gerçek gazeteciler ile üçkağıtçıları, işini layıkıyla yapanları ve yapmayanları ayırınız. Böyle bir davranış bugüne kadar yapmış olduğunuz diğer katkılara denk bir katkı olacaktır.
Bizlerin yaptığı işlerde tirajlar, reytingler, tıklar başarımızı ortaya koyar. Belli oranda da kazancımızı belirler. Ama tiraj kazanmak, reyting artırmak, tık almak emek ister. Emek sarfedenlerle oturduğu yerden emek hırsızlığı yapanları bir tutarsak haksızlık etmiş oluruz diye düşünüyorum. Doğruların başarılı olması için belediyelerimiz başta olmak üzere iş dünyasının, siyasetçilerimizin ve meslek odalarımızın seçici olmasını rica ediyoruz. Yerel yönetimlerin desteklerinin bu işte çaba harcayan, emek harcayan, ter dökenlerden yana olmasını istiyoruz.”

 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.