Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
GAZETECİLER MİLLETİN VİCDANLI SESİDİR 12.01.2018
Türk Eğitim-Sen Balıkesir 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Baki, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetecilerle yemekte bir araya geldi. Başkan Baki gazetecilerin milletin vicdanının sesi olduğunu söyledi


Özkebabistan'da düzenlenen yemeğe Türk Eğitim-Sen Balıkesir 1 Nolu Yönetimi ile gazeteciler katıldı. Yemeğin ardından bir konuşma yapan Şube Başkanı Ahmet Baki, gazeteciliğin fedakarlık ve özveri isteyen, zor şartlarda yapılan bir meslek olduğunu belirtti.
Baki konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Gazetecilik, fedakârlık ve özveri isteyen, zor şartlarda yapılan bir meslektir. Objektif ve tarafsız haber veren gazeteciler aynı zamanda milletin vicdanının sesidir.
Demokrasinin en önemli ayaklarından birisi de hür ve bağımsız basındır. Haber edinme hakkı, demokrasi ile beraber varlığı daha da anlam kazanmış ehemmiyeti yüksek evrensel bir haktır.
Dördüncü kuvvet medya nitelemesi, demokratik ülkelerde basının gücünü ve önemini vurgulaması bakımından son derece anlamlıdır. Bu söylem, aynı zamanda basının ciddi bir sorumluluk dâhilinde olduğu anlamına gelmektedir.
Basının hür olması salt ve sansürlenmemiş haber yapma ilkesi altında çalışabilmesi demokrasinin basına sunmuş olduğu önemli ve kilit noktası olan bir haktır. Tarafsız ve evrensel basın ilkelerine uygun ilkeler çerçevesinde yayıncılık yaparak kamuoyunu bilgilendiren bu yolda her an haber peşinde koşan basın çalışanları aynı zamanda kamusal bir görevi de yerine getirmektedirler.
Gazetecilik, fedakârlık ve özveri isteyen zor şartlarda yapılan bir meslektir. Vatandaşlara doğru haber verme, objektif ve tarafsızlığı elden bırakmadan mesleklerini icra eden gazeteciler milletin vicdanına ses olmaktadır. Bu bağlamda gazetecilerin yaptıkları ve yapacakları haber için ortam ve şartların hazır hale getirilmesi, hür ve bağımsız olarak haberlerini takipçilerine iletebilmesi için gerekli zeminlerin hazırlanması şarttır.
Her etkinlikte yaptığımız çalışmaları, sendikal görüşlerimizi cesurca yayılmasına katkı sağlayan tüm basın camiasının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü en samimi duygularımla kutlarım.” (SAFFET KOÇ)
 

 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.