Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
BİLMEDİKLERİ BALIKESİR?İ KAFAOĞLU İLE ÖĞRENMİŞLER 11.01.2018
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu'nun daveti üzerine 9 ülkeden 30 yatırımcı Balıkesir'e geldi. Toplantıda konuşan Başkan Kafaoğlu, “Müslüman ülke ve halkların birbirine olan ticareti ve yatırımı hayati derecede önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.


Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu'nun daveti üzerine 9 ülkeden 30 yatırımcı Balıkesir'e geldi. Toplantıda konuşan Başkan Kafaoğlu, “Müslüman ülke ve halkların birbirine olan ticareti ve yatırımı hayati derecede önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

AYRINTILI TANITIM ZEKAİ BAŞKAN FARKIYLA
Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu'nda, yabancı yatırımcılarla bilgilendirme toplantısı düzenleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Dubai, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Libya, Suriye, Yemen, Fas ve Moritanya'dan gelen 30 yatırımcıya Balıkesir'in coğrafi ve lojistik özeliklerinden bahsetti.
BALIKESİR'DE YATIRIMCI KAZANIR
Balıkesir'in 2016 ve 2017'de Türkiye'nin en çok değer kazanan iller arasında birinci olduğunu hatırlatan Kafaoğlu, Balıkesir'e gelen yatırımcıların kazanacağını söyleyerek şunları aktardı: “Tarımın başkenti olan, mutlu ve huzurlu insanlar şehrine hoş geldiniz. Müslüman kardeş ülkelerden gelen sizleri evimizde ağırlamaktan son derece mutlu, bahtiyar oldum. Balıkesir Türkiye'nin en önemli yollarının kesiştiği odak şehir. İstanbul-İzmir otoyolu, Avrupa'dan Çanakkale Boğazı'ndan İzmir-İstanbul'a geçen yol Balıkesir'den geçiyor.

BOR SINIRLARIMIZ İÇİNDE
Özelikle nüfusun ve ekonomik hareketliliğin en yoğun olduğu bölgede yer alıyoruz. Balıkesir iki denize kıyısı olan bir il, hem Marmara Denizi'ne hem Ege'ye. Aynı zamanda bütün ilçelerimizde jeotermal kaynakları olan bir iliz. Yüzde 47'si ormanlarla kaplı, meşhur İda, yani Kaz Dağı il sınırları içinde yer almakta. Türkiye'de çıkan 57 madenin 32'si Balıkesir il sınırları içinde var. Özellikle stratejik olan Bor madeni Balıkesir il sınırları içinde.
Balıkesir'de deniz var, termal var, dağ var tam yaşanabilecek, yatırım yapılabilecek güzel bir şehir. Bütün Müslüman kardeş ülkeleri Balıkesir'e gelmeye, yatırım yapmaya iş yapmaya davet ediyoruz. Yerel yöneticiler olarak her türlü katkıyı sağlamaya hazırız. Yeterki yatırım yapılsın yeter ki ilimize katkı sağlansın.
İSLAM ALEMİ BİR OLMALI
Küresel bir dünyada yaşıyoruz. Müslüman ülke ve halkların birbirine olan ticareti ve yatırımı hayati derecede önemli olduğunu düşünüyorum. Dünyadaki olan savaşların ve kanın en çok Müslüman ülkelerde aktığını görüyoruz. Bunu önleyebilmemiz için İslam ülkelerinin, bir beraber ve kardeş olması lazım. Birliğimiz ve vahdetimiz önemli. İşte en son Birleşmiş Milletlerde yaşanan olayda gördük. Amerika İslam aleminin ilk kıblesi olan Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etti. Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, dik duruşuyla ve gür sesiyle İslam aleminin birlik ve beraber olması gerektiğini ve hep beraber buna karşı durmamız gerektiğini söyledi. Birleşmiş Milletler'de bir olduk, Amerika'nın tek başına aldığı bu karara red oyu çıkardık. İşte bu örnekte olduğu gibi diğer dünya sorunlarında bir olursak aşamayacağımız engeller yoktur. Bizim her konuda ticaret, siyaset gerekse her konuda ortak hareket edersek aşamayacağımız engeller yoktur. Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan bu konuda öncü olmaya ve lider bir ülke olarak diğer Müslüman kardeş ülkelerle her zaman beraber hareket etmeye hazırız diyor” şeklinde konuştu.
ALMAMİ: “BU ŞEHRİ BİLMİYORDUK”
Daha sonra yatırımcılar arasından söz alan Suudi Arabistanlı Lyad Almami, öncelikle kendilerini Balıkesir'e davet eden Kafaoğluna teşekkür etti ve Türkiye'yi 2. vatanları olarak gördüklerini söyledi. Konuşmasında Kafaoğluna, "Biz bu şehri bilmiyorduk. Sizin sayenizde tanımaya başladık. Burası ticari anlamda mı yatırıma açık, konut anlamında mı yatırım yapmamız gerekiyor, bunları öğrenmek istiyoruz. Nasıl davranalım?” sorusunu yöneltti.
Kafaoğlu'da, Balıkesir'in şu an her alanda yatırıma müsait olduğunu ve erken yatırım yapanın daha çok kazanacağını ifade etti.
ALSAQER: “TANITIRSANIZ
BALIKESİR'İN ÖNÜ AÇILACAKTIR”
Söz alan diğer bir yatırımcı Kuveytli Naser Alsaqer ise ABD ve Avrupa'da yatırımları olduğunu söyledi. Şimdilerde ise bu ülkelerdeki yatırımlarının bazılarını sattığını ve Türkiye'ye yöneldiğini vurgulayan Alsaqer şöyle devam etti: “ABD ve Avrupa yatırımlarımın 4 yıllık geçmişi var. Bu yatırımların bazılarını sattım ve tamamen Türkiye'de olmaya karar verdim. Türkiye'nin çok güzel bir halkı var, müslüman olduğunuz için ve siz ikram etmeyi çok sevdiğiniz için yatırımlarımızı burada yapmaya karar verdik. 7 defa Türkiye'nin bir çok yerini gezdim. İlk defa Balıkesir'e geliyorum ve burayı öğreniyorum. Burası gerçekten bilinmeyen bir yer, eğer gerçekten siz burayı Arap ülkelerine tanıtırsanız buranın önü açılacaktır.”
Konuşmaların sonunda hatıra bir aile fotoğrafı da çekildi. (SAFFET KOÇ)

 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.