Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
TARIMI ÖNEMSİYORUZ 13.09.2017
Dünkü Kılıçdaroğlu'nun gelişi ile ilgili düzenlenen toplantıda tarımı çok önemsediklerini dile getiren Okan Gaytancığlu; “Biz tarımı çok önemsiyoruz. Her 5 kişiden birinin çiftçi olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Her 5 kişiden birinin çiftçi olduğu bir ülke maalesef samana muhtaç kalmıştır” dedi.


Gaytancıoğlu samanın yanı sıra “Buğday ithal ediyoruz, arpa ithal ediyoruz, çeltik ithal ediyoruz, tütün ithal ediyoruz, soya ithal ediyoruz, mısır ithal ediyoruz, nohut ithal ediyoruz, mercimek ithal ediyoruz” diyerek yakınmalarını dile getirirken şunları aktardı:

“TARLAYI BIRAKIP
İŞÇİ OLUYORLAR”
“Ama bunların her biri bu topraklarda verimli bir şekilde üretiliyor. Hele Balıkesir gibi tarımsal potansiyeli çok yüksek bir ilde neden acaba köylüm tarlasını bırakır da işçi olmaya çalışır? Neden köyden kente göç eder, neden cebinde 4 tane kredi kartı olur da bunlarla mazot almaya, gübre almaya çalışır?
Neden tarlasını ipotek göstererek kredi almaya çalışır? Neden borcu sürekli artar, ama geliri bir türlü artmaz?
Neden bayramın üçüncü günü insanlara müjde vermek gerekirken hükümet yetkilileri Resmi Gazete'de yayınlarlar. Cumhuriyet tarihinde ilk defa oluyor bu. Ve sıfır gümrükle Türkiye'ye 750 bin ton buğday, mısır, arpa veya çeltik ithal edilir.
Çiftçi tarlada alnının terini silerken bu ithalat kararnamesi yayınlandı. İşte CHP, çiftçiyi dinlemeye geliyor” dedi.
“KÖYLÜ YENİDEN EFENDİ OLACAK”
İktidar olacaklarını ve köylünün yeniden efendi olacağını aktaran Gaytancıoğlu; “CHP'nin çözümü aslında bütün dünyada olması gereken bilimin ışığında olan bir çözüm. Üretim. Bu topraklarda biz üreten bir ülke olmak zorundayız. 2 Trakya Bölgesi büyüklüğünde bir arazi Türkiye'de boş ise Türkiye neden buğday ithal eder, nohut ithal eder? Neden dövizimizi Kanadalılara, Amerikalılara, Mısırlılara,
Yunana kaptırıyoruz? Neden Türkiye bir türlü istihdam yaratamıyor da gençleri işsiz? Neden tavukçuluk sektöründe birileri çıkar tavuk etini kötüler de bizim yerli sermayemiz el değiştirir? Küresel sermaye gelir sizin değerlerinize el koyar. CHP'nin çok ciddi ve tutarlı bir tarım politikası vardır. Bizler bu politikayı her gittiğimiz yerde anlatıyoruz. Biz oy için çalışmıyoruz. Biz ülkemiz için çalışıyoruz.
Üreten bir Türkiye ve hakça bölüşen bir Türkiye istiyoruz. Ben yılda 12-13 milyar dolarlık alın terimi başka ülkelerin çiftçilerine yedirmek istemiyorum. İktidar olacağız ve Türkiye CHP'nin üreten politikalarıyla, köylüyü efendi gören politikalarıyla yeniden tanışacak” diyerek tarım ile ilgili sözlerini tamamladı.sözlerini tamamladı.

“12 EYLÜL TÜRKİYE'NİN
ÜZERİNDEN SİLİNDİR GİBİ GEÇTİ”
CHP Edirne Milletvekili Ziraat Mühendisi Doç Dr. Okan Gaytancıoğlu 12 Eylül ile ilgili özetle şunları aktardı: “Ben de 27 Mayıs İlkokulu'ndan mezunum. 12 Eylül'ü yapanlar caddelere, okullara, parklara isimlerini verdiler.
Sonra onların isimleri teker teker kaldırıldı ve 12 Eylül'ün düzenleyicisi Kenan Evren'in cenazesine 8 kişi katıldı. Eskiden 27 Mayıs bayram olarak kutlanırdı. Şimdi hatırlamıyoruz bile. O yüzden bu tarihlere çok dikkat etmeyelim, ama 12 Eylül gerçekten Türkiye'nin üzerinde silindir gibi geçen, halkı kamplaştıran ve 'bizim çocuklar yaptı' denilen Türkiye'nin üzerindeki kara bir lekedir. Orada gençler işkence gördüler. Kitaplar toplandı, kitaplar yakıldı, ama CHP dimdik ayakta. Geçtiğimiz günlerde 9 Eylül gününde CHP 94. kuruluş yılını kutladık. Partimiz baraj altı kaldı, partimiz kapatıldı, mal varlığına el konuldu, ama CHP dimdik ayakta ve seçim yok, referandum yok CHP Genel Başkanı 14 Eylül günü Balıkesir'e gelecek, çiftçinin sorunlarını, Balıkesir'in sorunlarını dinleyecek ve CHP'nin çözüm önerilerini onlarla, basınımızla, kamuoyuyla paylaşacak.” (SAFFET KOÇ)

 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.