Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
KAPATILAN BALIKESİR GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ FAALİYETE GEÇSİN 13.09.2017
Lojistik Köy ve Konteynır Taşımacılığı konusunda önemli açıklamalarda bulunan BASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah BEKKİ; İlimizin imalat yoğunluğu dolayısı ile ihracat potansiyelinin merkezde toplandığını ifade ederek “Özellikle merkezdeki firmalarımızın ihracat işlemleri gecikmekte, maliyet artmakta, her şeyden önemlisi şevkleri kırıldığı için ihracata yeterli derecede konsantre olamamaktadırlar. Buradan bir kez daha yinelemek isteriz ki; Lojistik Köyümüz ile birlikte mutlak Balıkesir Gümrük Müdürlüğü de faaliyete geçmelidir” dedi.


Başkan Bekki’nin konuya ilişkin yaptığı açıklama aynen şöyle:
Balıkesir gündemine “Lojistik Köy” kavramı 2010 yılının Haziran ayında “TCDD, yaklaşık 3 milyar dolarlık yatırımla 15 lojistik köy kuracak” haberleri ve Balıkesir ile birleşmesi ile girdi. Balıkesirli Sanayiciler ve dış ticaret ile ilgili faaliyet gösteren firmalarımız bu haberlerle oldukça umutlu ve istekli bir bekleyişe girdi. Lojistik Köyün demiryolu taşımacılığı ile şekillenmesi ve sorun yaşadığımız Konteynır taşımacılığını kapsayacak olması iş dünyamızı umutlandırdı. Lakin günümüze değin Gökköy Lojistik Köyünün Balıkesir Sanayisinin Lojistik anlamda beklentilerini karşıladığını söylemek ne yazık ki mümkün değildi. Özellikle Balıkesir Sanayisi açısından dış ticarette ürünlerin Balıkesir’den konteynır ve demiryolu aracılığı ile sevk edilmesi bir eşiğin aşılması anlamına gelmektedir.
Diğer yandan Lojistik Köyler demiryollarının da etkinliğini arttıracaktır. Günümüzde Avrupa toplam taşımacılığın yüzde 25’i civarını sağlayan demiryolu taşımacılığı ülkemizde henüz yüzde 5 seviyelerine yaklaşmaktadır. Bu alanda mutlak desteğe ihtiyaç duymaktayız. Ticaret akışlarını rasyonelleştiren bütünleşmiş hizmet sağlayan, ulaştırma türlerini birleştiren, katma değerli hizmetler veren ve şehir tıkanıklığını önlemeye çalışan ulaşım hareketlerin toplandığı yer olan lojistik köy kavramı ilk olarak ABD’de endüstrinin gelişmesiyle doğdu. Daha sonra Batı Avrupa’ya geçmiş olan uygulamanın ilk örnekleri Fransa’da geniş ölçekte Paris bölgesel alanında Garanor ve Sogoris (Rungis)’te oluşturuldu. Bu uygulama kentsel politikalara bağlı olarak gelişti. 1960’ların sonları ve 1970’lerin başında ise lojistik köyler, İtalya ve Almanya’da görülmeye başlandı. Lojistik köyler Avrupa çapında yaygınlaşırken hiçbir ülkede Almanya kadar fazla sayıda lojistik köy bulunmuyor. Almanya’da birçoğu 200 hektardan büyük olan 33 lojistik köy, bunlarda da toplam bin 200 işletme yer alıyor. “

Balıkesir Sanayisi ve Konteynır Taşımacılığı
“Balıkesir (Gökköy) Lojistik Köyünde Konteynır taşımacılığına geçilecek olması Balıkesir Sanayisi açısından önemli bir gelişmedir. Balıkesir’e lojistik avantaj ve mali avantaj sağlayacaktır. Dış ticaret ürünlerimizin işletmelerimizin ana kontrolünde ve Organize Bölgede arzu edilen taşıma şekli ile buluşacak olması bizler için önemli bir gelişmedir.
Lakin Balıkesir için bu önemli gelişmenin ayakları üzerinde durabilmesi ve Balıkesir katma değerine olumlu etki yapabilmesi için yıllardır ihtiyacımız olan Balıkesir Gümrük Müdürlüğü ile buluşması şarttır.
İlimiz sınırlarında; Bursa Gümrükleri Baş Müdürlüğüne bağlı Bandırma Gümrük Müdürlüğü ve İzmir Gümrükleri Baş Müdürlüğüne bağlı Ayvalık Gümrük Müdürlüğü faaliyette bulunmaktadır. Balıkesir Merkez ilçede görev yapan gümrük müdürlüğü 28.08.1999 tarihinde yayımlanan 23800 sayılı Resmi Gazetedeki Bakanlar Kurulu Kararı ile kapatılmıştır.
İlimizin imalat yoğunluğu dolayısı ile ihracat potansiyeli merkezde toplanmaktadır. Özellikle Merkez deki firmalarımız ihracat işlemleri gecikmekte, maliyet artmakta, her şeyden önemlisi şevkleri kırıldığı için ihracata yeterli derecede konsantre olamamaktadırlar. Buradan bir kez daha yinelemek isteriz ki; Lojistik Köyümüz ile birlikte mutlak Balıkesir Gümrük Müdürlüğü de faaliyete geçmelidir.”

 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.