Demokrat Gazetesi
  Demokrat GazetesiDemokrat Gazetesi  

 
TÜM: BUGÜNKÜ DÖNEMİN 12 EYLÜL'DEN FARKI YOK 13.09.2017
Parlamento baypass edilmiş durumda olduğuna, iktidarın KHK'larla ülkeyi idare ettiğine dikkati çeken Mehmet Tüm 12 Eylül'den bugüne antidemokratik yapının devam ettiğini söyledi.


HABER MERKEZİ
CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm dün Başkan Biçki'nin düzenlediği toplantıdaki konuşmasında 12 Eylül askeri darbesini anarak başladı. Tüm, o günden bu yana değişen hiçbir şey olmadığını dile getirdi.
“YAŞ BÜYÜLTMEYLE İDAM SEHPASINA..”
İktidarın KHK'larla ülkeyi idare ettiğini söyleyen Tüm; “Bugün tarihi bir gün. 12 Eylül askeri darbesinin yıldönümü. Bundan tam 37 yıl önce ülkede bir askeri darbe oldu. O darbeyi birçoğumuz birlikte yaşadık. O darbede 650 bin insan göz altına alındı. Yüzlerce insan işkenceden geçirildi, sakat bırakıldı. Binlerce insan ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Erdal Eren gibi çocukların yaşı büyütülerek idam sehpasına gönderildi.
Ve o günden bu yana bakıyorsunuz ki bu ülkede değişen bir şey yok. Ya askeri darbeler, ya sivil darbeler devam ediyor.
“İNSAN HAKLARI İSTİYORUZ”
Bugün de yaşadığımız dönem o darbeden farklı değil. O gün 30 tane gazeteci gözaltına alındı, bugün 170 tane gazeteci içerde. O gün 50 bin insan cezaevine atıldı, bugün 50 binin üzerinde insan cezaevinde.
O gün 6 bine yakın insan işinden edildi, şu anda 110 bin yurttaşımız işinden edildi. Yani kısacası o günden bugüne anti demokratik yapı devam ediyor. Parlamento baypass edilmiş durumda. İktidar KHK'larla ülkeyi idare ediyor.
Gerek askeri, gerek sivil darbelerden bu ülkenin kurtulması gerekiyor. Demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla bu ülkede işlemesini istiyoruz. İnsan hakları istiyoruz. Artık yurttaşlarımızın bu darbe kurgularını yaşamasını istemiyoruz” dedi.
“TARIMDA KÖTÜ DURUMDAYIZ”
Türkiye'nin tarımda kötü bir durumda olduğuna dikkat çeken Tüm; “Hayatın her alanında olduğu gibi tarımda da şu anda Türkiye kötü bir durumda. 2 Trakya Bölgesi büyüklüğünde alan ekilmiyor. Buğdaydan samana kadar tarımda ne varsa her şeyi dışarıdan getiriyoruz. Yani ülkemizde tarım tamamen çökmüş durumda. Milyonlarca insan kendini yerinden yurdundan göç etmek zorunda kalıyorlar. Eğer bir ülkede üretim yoksa, tarım bitmiş durumdaysa her gün işsizler ordusuna milyonlarca insan ekleniyor demektir. Kısacası bu çalıştaylarla ulusal tarım politikamız nasıl olur, ülkeyi nasıl bunlardan kurtarırız bunu konuşacağız” açıklamasında bulundu.

 Önceki Haber   Sonraki Haber
© 2015 DEMOKRAT GAZETESİ
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.